FORUM ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

αυτισμος ή τιποτα?

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

αυτισμος ή τιποτα? Empty αυτισμος ή τιποτα?

Δημοσίευση από Admin Τρι 08 Απρ 2008, 11:12

Στα περισσότερα site που έχω επισκεφθεί έχω διαβάσει σχόλια γονέων που έχουν παιδιά με αυτισμο 'ή καποια συνδρομα οπως δυσλεξία, Angelman, Williams κλπ δεν σας λεει κατι ομως αυτο;

Γιατί στα περισσότερα παιδια στην Ελλάδα μόλις κάτι δεν λειτουργεί σωστά του κολάνε τον τίτλο του αυτισμού (εκτος βεβαια απο αυτα τα σπανια ή τα πολύ γνωστά συνδρομα οπως προαναφερα) ή απλώς αφήνουν τα παιδιά με τους γονείς έρμαια της τύχης τους;

Εχω επισκεφτεί πολλά ξένα site και διαβάζω για παιδιά που 'εχουν υπερκινητικότητα, δυσπραξία, δυσφασία, αφασία κλπ, αναρωτιέμαι λοιπόν πόσες τέτοιες διαγνώσεις έχετε ακούσει στα μέρη μας;

Δυστυχώς δεν μπορώ να πω πως έχω ακούσει πολλά ανάλογα περιστατικά, μήπως τελικά όλα τα καλύπτουμε με ενα και μοναδικό τίτλο "ΑΥΤΙΣΜΟΣ"? Μήπως τελικά οι διαγνώσεις που μας δίνουν δεν ειναι και τόσες σωστές;

'Οποιο παιδάκι είναι έξυπνο, ομιλητικό αλλά με κάποιες άλλες δυσκολίες που ρίχνουν παρόλα αυτά το λειτουργικό του επίπεδο τι σημαίνει δηλ πως όλα είναι μια χαρά;

Μήπως τελικά ολα αυτα τα παιδάκια που δεν 'εχουν αυτισμό αλλά έχουν κάποιες άλλες έντονες δυσκολίες οφείλονται σε κάποιες άλλες νευρολογικές δυσλειτουργίες που κανείς όμως δεν εχει καταλάβει ώστε να του παρέχουν την κατάλληλη βοήθεια;

Μήπως τελικά στα σχολεία είναι άκρως απαραίτητο να υπάρχουν παιδοψυχολόγοι και κοινωνικοί λειτουργοί για να υπάρχει και η πρώιμη παρέμβαση;

Έχω καταλάβει πως δεν υπαάχουν καλά και κακά παιδιά, γκρινιάρικα και ήσυχα παιδιά, κλαψιάρικα και μη κλαψιάρικα. Έχω καταλάβει πως υπάρχουν παιδάκια υγιή και παιδάκια με προβλήματα υγείας, παιδάκια με νευρολογικές δυσλειτουργίες και παιδάκια χωρίς δυσλειτουργίες, παιδάκια που οι γονείς τους ειναι δίπλα τους και παιδάκια εγκατελημένα, παιδάκια διαγνωσμένα με αυτισμό και παιδάκια με δυσφασία, υπερκινητικότητα, δυσπραξία που δεν εχουν διαγνωσθεί ποτέ...

Τα συμπερασματα δικα σας...
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αυτισμος ή τιποτα? Empty Απ: αυτισμος ή τιποτα?

Δημοσίευση από kastor Τρι 28 Απρ 2009, 02:57

καλημέρα σε όλους, σίγουρα μια σωστη διαγνωση παίζει καθοριστικό ρόλο για την εξέλιξη ενος παιδιού,ποσες φορες ακουσαμε ιστοριες που χαθηκε πολυτιμος χρονος για την αποκατασταση,στην αναπτυξιακη δυσπραξια η εργοθεραπεια παιζει πολυ σημαντικο ρολο,οπως και η λογοθεραπεια γιατι οταν υπαρχει ενα ανοργανωτο νευρικο συστημα πως θα αναπτυχθει η ομιλια και συγκεκριμενα η σωστη αρθρωση των φθογγων, η αναπτυξη του προφορικου λογου αλλα και αργοτερα του γραπτου,δεν ξερω εαν εχετε ακουσει για την μεθοδο Padovan που κανει νευρολειτουργικη αναδιοργανωση του νευρικου συστηματος μεσα απο μια σειρα ασκησεων ολου του σωματος, μπορει να βοηθησει πολυ οταν γινονται ολες οι ασκησεις παντα με την ιδια σειρα .με μια μικρη αναζητηση στο διαδικτυο μπορειτε να δειτε τι ακριβως ειναι και γιατι προκειται,δεν θελω φανει οτι να κανω διαφημιση στην συγκριμενη μεθοδο,παντως οποιος εχει αποριες για την μεθοδο αυτη μπορουμε να τις συζητησουμε,τα παιδια με αναπτυξιακη δυσπραξια χρειαζονται περισσοτερο χρονο για να κατανοησουν πως πρεπει να γινουν οι όποιες ασκησεις ωστε ο εγκεφαλος να δωδει την σωστη εντολη αλλα και το κεντρο της κινησης των αρθρωσεων να συμβαλει ωστε η εντολη να εκτελεστει σωστα.

kastor

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 69
Ηλικία : 47
Points : 87
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αυτισμος ή τιποτα? Empty Απ: αυτισμος ή τιποτα?

Δημοσίευση από Admin Τρι 28 Απρ 2009, 12:09

Αν θέλεις μπορείς να μας εξηγήσεις αναλυτικότερα τι είναι η μέθοδος Padovan, είναι θέμα ενημέρωσης πρώτα από όλα. Είμαι σίγουρη πως υπάρχουν γονείς που θα θέλαν να μάθουν... η ελευθερία της σκέψης ,νομίζω πως είναι χρήσιμη, εφόσον είναι μέσα στα επιτρεπτά επίπεδα. Very Happy
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αυτισμος ή τιποτα? Empty Απ: αυτισμος ή τιποτα?

Δημοσίευση από kastor Τρι 28 Απρ 2009, 22:00

καλημέρα σε όλους, η νευρολειτουργική αναδιοργάνωση του νευρικού συστήματος ειναι μια μέθοδος που ξεκίνησε από την Βραζιλία πριν από πολλά χρόνια από μια λογοθεραπεύτρια και τα τελευταια χρονια εχει μεγαλη αποδοχη στον καναδα,γερμανια και γαλλια. μεσω σειράς από ασκήσεις το άτομο ξαναπερνάει από όλη την διαδικασία ανάπτυξης του νευρικού συστήματος από την στιγμή που το παιδί βρίσκεται μέσα στην κοιλιά μέχρι την πλήρη ανάπτυξη του ατόμου,φανταστειτε ένα μώρο να μην περασει απο την φαση του μπουσουλίσματος ή ένα μωρο να μην εχει θηλάσει,πως θα αναπτυχθει η στοματική κοιλότητα και τα δόντια;οταν ο ουρανισκος δεν έχει διαμορφωθεί με το κατάλληλο σχήμα και τα δόντια δεν είναι στην σωστή θέση πως θα αναπτυχθεί η ομίλια του παιδιου; πολύ απλά θα λέγαμε οτι κάνουμε γυμναστική στο νεύρικό μας σύστημα και προσπαθουμε να καλύψουμε κενά της παιδικής ηλικίας, έτσι ο εγκεφάλος και τα κέντρα που βρίσκονται εκεί κάνοντας τις ασκήσεις αναδιοργανώνονται ώστε να δέχονται καλυτερα και σωστοτερα τα ερεθισματα οπως και να τα επεξεργάζεται και να εκτελει τις καταλληλες εντολες με μεγαλυτερη ακριβεια, οι ασκησεις ξεκινανε με ασκησεις σωματος ξεκινωντας απο τα κατω ακρα (δαχτυλα των ποδιων) και σιγα σιγα μεχρι το κεφαλι και την κινηση των ματιων και το φωτοκινητικο αντανακλαστικο.Δουλευεται καθε αρθρωση του σωματος οχι μεμονωμενα αλλα το σώμα σαν σύνολο.Επίσης όπως γίνονται οι ασκήσεις για το σώμα έτσι γίνονται και ασκήσεις για την μάσηση κατάποση και την διαδικασία του θηλασμού. Η μεθοδος αυτη χρησιμοποιείται σε πληθώρα διαταραχών.το μωρο για να αναπτυχθεί "χτιζει" ένα δίκτυο από νευρονικούς διαδρόμους για την μεταφορα των ερεθισμάτων στα κέ ντρα,εαν αυτοί οι διάδρομοι ενισχυθούν τότε έχουμε καλύτερο συντονισμό και και κατ' επέκταση ενα λειτουργικότερο και οικονομικότερο νευρικο συστημα.

kastor

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 69
Ηλικία : 47
Points : 87
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αυτισμος ή τιποτα? Empty Απ: αυτισμος ή τιποτα?

Δημοσίευση από Admin Τετ 29 Απρ 2009, 06:59

Ποιά είναι όμως η διαφορά αυτής της μεθόδου από την κλασσική εργοθεραπεία;
Αναρωτιέμαι γιατί δηλ ένας γονέας να επιλέξει αυτή τη μέθοδο εφόσον και η κλασσική εργοθεραπεία εστιάζεται ουσιαστικά στην αναδιοργάνωση του νευρικού συστήματος μέσα από μια σειρά δραστηριοτήτων; Question
Ίσως μια καλή ιδέα είναι κάποια στιγμή να αναφερθούμε στα ειδή εργοθεραπείας και λογοθεραπείας που υπάρχουν και ποίες οι κύριες διαφορές μεταξύ τους...
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αυτισμος ή τιποτα? Empty Απ: αυτισμος ή τιποτα?

Δημοσίευση από kastor Τετ 29 Απρ 2009, 07:59

εγώ δεν μπορώ να μιλήσω για την έργοθεραπεία και τις διάφορες που έχουν στον τρόπο αντιμετώπισης γιατί δεν είμαι έργοθεραπευτης στην αθήνα για παράδειγμα γνωρίζω φυσιοθεραπευτη και έργοθεραπευτη που γνωρίζουν την μέθοδο και έχουν άποψη σε σχέση με την ειδικότητα τους,

kastor

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 69
Ηλικία : 47
Points : 87
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αυτισμος ή τιποτα? Empty Απ: αυτισμος ή τιποτα?

Δημοσίευση από kastor Τετ 29 Απρ 2009, 08:06

η μέθοδος μπορεί να βοηθήσει σε συνδιασμό με την κλασική λογοθεραπεία στην διάρκεια της θεραπείας,ουσιαστικά είναι μια διαφορετική προσέγγιση που βασίζεται στην σχέση που υπάρχει μεταξύ βαδίσης-ομιλίας-σκέψης και ότι αυτές οι λειτουργίες αναπτύσσονται ταυτόχρονα και έτσι θα πρέπει να εξελίσσονται ,όχι μεμονωμένα όπως γίνεται συχνά.

kastor

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 69
Ηλικία : 47
Points : 87
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αυτισμος ή τιποτα? Empty Απ: αυτισμος ή τιποτα?

Δημοσίευση από Admin Τετ 29 Απρ 2009, 13:14

Απο μια μικρή έρευνα που έκανα και από αυτά που μας εξήγησες κατάλαβα πως πρόκειται για μια πολύ ενδιαφέρουσα προσσέγγιση!
Αναρωτιέμαι πόσο διαδωμένη θα είναι στην Ελλάδα και κατά πόσο θα γίνονται λογοθεραπείες βασισμένες σε αυτή τη μέθοδο.
Η προσεγγιση διακατέχεται από την αντίληψη μιας ολιστικής θεραπευτικής διαδικασίας για άτομα με γενικές εξελικτικές διαταραχές και διαταραχές της εξέλιξης του λόγου - ομιλίας.
Εσεις εφαρμόζετε αυτή τη μέθοδο στης λογοθεραπείες σας;
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αυτισμος ή τιποτα? Empty Απ: αυτισμος ή τιποτα?

Δημοσίευση από kastor Τετ 29 Απρ 2009, 22:16

καλημέρα σε όλους, στην Ελλάδα τώρα αρχίζει και γίνεται γνωστή,περισσότερο στην μακεδονία, γιατί τα σεμινάρια γίνονται μόνο στην θεσσαλονίκη.
Την μεθοδο την εχω εφαρμόσει σε παιδια με εγκεφαλική παραλυση, σε σύνδρρομο down,πριν μετακομίσω στην χαλκιδική, σε συνδιασμό πάντα με την κλασικη λογοθεραπεία.τα αποτελεσματα ήταν ικανοποιητικά αλλα πρέπει να πω ότι χρειάζεται τουλαχιστον,κατα την γνώμη μου,8 μηνες συστηματικής θεραπείας για να μπορεσεις να δεις αποτελέσματα.

kastor

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 69
Ηλικία : 47
Points : 87
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αυτισμος ή τιποτα? Empty Απ: αυτισμος ή τιποτα?

Δημοσίευση από Admin Τετ 29 Απρ 2009, 22:29

Υποθέτω πως τα αποτελέσματα αργούν να έρθουν επειδή ακριβώς αναδιοργανώνει όλο το νευρικό σύστημα;
Προσωπική μου γνώμη καλύτερα να έχεις αργά και σταθερά αποτελέσματα παρά γρήγορα αλλα και πρόσκαιρα cyclops
Εσεις δουλευέτε αποκλειστικά αυτή τη μέθοδο ή χρησιμοποιήτε και άλλες;
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αυτισμος ή τιποτα? Empty Απ: αυτισμος ή τιποτα?

Δημοσίευση από kastor Πεμ 30 Απρ 2009, 01:05

συμφωνώ και εγώ με την άποψη αργά και σταθερά ,βάζεις καλύτερες βάσεις για την πορεία και την εξέλιξη του παιδιού.χρειάζεται υπομονή και δουλειά και τα αποτελέσματα να ξέρετε ότι φαίνονται στο παιδί και δεν αναφέρομαι μόνο στην συγκεκριμένοι μέθοδο. Στον αυτίσμο
χρησιμοποιώ εναλλακτικό τρόπο επικοινωνίας με εικόνες(πεκς) αλλά πάντα μετά από συζήτηση που γίνεται με τους γονείς γιατί το να μάθει ένα παιδί να επικοινωνεί μόνο μαζί μου ποιο είναι το όφελος;χρειάζεται η ενεργεί συμμετοχή σε μια τέτοια περίπτωση. βγήκα από το θέμα λίγο της δύσπραξιας .

kastor

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 69
Ηλικία : 47
Points : 87
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αυτισμος ή τιποτα? Empty Απ: αυτισμος ή τιποτα?

Δημοσίευση από kastor Πεμ 30 Απρ 2009, 01:23

τα αποτελέσματα αργούν και σε κάποια φάση τα συμπτώματα γίνονται πιο έντονα αυτό γίνεται γιατί όταν ο εγκέφαλος είναι εντελώς απόδιοργάνωμενος πριν να μπει στην σειρά το κάθε κέντρο πρέπει να γίνει ταξινόμηση της κάθε λειτουργίας .φανταστείτε ένα παιδικό δωμάτιο που όλα είναι άνω κάτω όταν ξεκινάτε να συμμαζεύετε και να καθαρίζετε τα βγάζετε όλα από τα ράφια και τις ντουλάπες για να μπουν πάλι με τάξη,εκείνη την στιγμή εάν έρθει κάποιος και δει το δωμάτιο θα τρελαθεί από το χάος που επικρατεί ενώ δεν είναι έτσι στην πραγματικότητα θέλετε να συμμαζέψετε ,μετά από λίγο όμως όλα θα είναι πάλι στην θέση τους και θα υπάρχει τάξη και σειρά .ελπίζω να γίνομαι κατανοητός

kastor

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 69
Ηλικία : 47
Points : 87
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αυτισμος ή τιποτα? Empty Απ: αυτισμος ή τιποτα?

Δημοσίευση από Admin Πεμ 30 Απρ 2009, 12:58

Το παράδειγμα σας μου άρεσε πολύ, είναι πολύ σαφές και κατανοητό Exclamation
Αν όντως λειτουργεί έτσι αυτή η μέθοδος τότε αξίζει ο κόπος να περιμένεις κάποιο χρονικό διάστημα για τα ανάλογα αποτελέσματα.
Αν θέλετε μπορώ να ανοίξω νέα κατηγορία με θέμα την λογοθεραπεία...ώστε να σχολιάζετε στο "χώρο" σας.
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αυτισμος ή τιποτα? Empty Απ: αυτισμος ή τιποτα?

Δημοσίευση από kastor Πεμ 30 Απρ 2009, 13:09

ευχαριστώ για την διάθεση του χώρου,εάν το κρίνετε σκόπιμο και χρήσιμο εγώ δεν εχω καμία αντίρρηση για νέο θέμα.

kastor

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 69
Ηλικία : 47
Points : 87
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αυτισμος ή τιποτα? Empty Απ: αυτισμος ή τιποτα?

Δημοσίευση από Admin Πεμ 30 Απρ 2009, 13:15

αν υπάρχει η διάθεση τότε πιστέψτε με όλα τα άλλα είναι εύκολα, την σήμερον ημέρα μας λείπει δυστυχώς η διάθεση και ψάχνουμε να βρούμε δικαιολογίες...δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή βέβαια....
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αυτισμος ή τιποτα? Empty Απ: αυτισμος ή τιποτα?

Δημοσίευση από kastor Πεμ 30 Απρ 2009, 13:22

εγώ προσωπικα διάθεση εχω,εάν υπάρχουν οποίες απορίες από όλους μας,γιατί και εμένα με ενδιαφέρει να ακούω και άλλες απόψεις για την λογοθεραπεία είναι μια καλή ευκαιρία να γραφτούν και να συζητηθούν στο νέο θέμα.

kastor

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 69
Ηλικία : 47
Points : 87
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αυτισμος ή τιποτα? Empty Απ: αυτισμος ή τιποτα?

Δημοσίευση από Admin Πεμ 30 Απρ 2009, 13:33

λοιπον έτοιμο το νέο θέμα, καλή σας αρχή! σας το παραδίδω στα χέρια σας...και βεβαια οποιος άλλος επιθυμει είναι ευπροσδεκτος Very Happy !
Δυστυχώς πρέπει να σας καληνυχτίσω, αύριο έχουμε να πάμε εκδρομούλα και πρέπει να ξυπνήσουμε νωρίς!
Καλή πρωτομαγία! flower
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αυτισμος ή τιποτα? Empty Απ: αυτισμος ή τιποτα?

Δημοσίευση από kastor Δευ 18 Μάης 2009, 11:27

τελικα βρηκα τον τροπο,

kastor

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 69
Ηλικία : 47
Points : 87
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αυτισμος ή τιποτα? Empty Απ: αυτισμος ή τιποτα?

Δημοσίευση από Admin Τρι 19 Μάης 2009, 12:10

Βρήκατε τον τρόπο για τι πράγμα;....μπερδευτικά!
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αυτισμος ή τιποτα? Empty Απ: αυτισμος ή τιποτα?

Δημοσίευση από angelmum Τρι 26 Μάης 2009, 22:12

"Γιατί στα περισσότερα παιδια στην Ελλάδα μόλις κάτι δεν λειτουργεί σωστά του κολάνε τον τίτλο του αυτισμού"

αν και ο Δημητρης εχει ενα συνδρομο, αναρωτιεμαι και γο το ιδιο. Βλεπω πολυ συχνα τη λεξη "ηπια" μορφης.
βαζω ενα λινκ ισως σας ενδιαφερει
http://www.autisticlike.com/

angelmum

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 17
Ηλικία : 56
Points : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αυτισμος ή τιποτα? Empty Απ: αυτισμος ή τιποτα?

Δημοσίευση από Admin Τετ 27 Μάης 2009, 13:23

angelmum πολύ ενδιαφέρον το λινκ που μας έδωσες!
Είναι ακριβώς το μύνημα που θέλω να περάσω σε όλους τους γονείς. Μπορούμε να επισκεφθούμε πολλούς ειδικούς και να ακούσουμε πολλές διαφορετικές απόψεις, εμείς όμως οι γονείς είμαστε αυτοί που θα κρίνουμε και θα αξιολογήσουμε τι είναι καταλληλότερο για το παιδί μας.
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης