FORUM ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Οι επιπτώσεις του να ζεις με ένα υπερκινητικό παιδί...

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Οι επιπτώσεις του να ζεις με ένα υπερκινητικό παιδί... Empty Οι επιπτώσεις του να ζεις με ένα υπερκινητικό παιδί...

Δημοσίευση από Admin Πεμ 29 Νοε 2007, 13:26

Οι επιπτώσεις του να ζεις με ένα υπερκινητικό παιδί...είναι ένας συναισθηματικός μαραθώνιος. Η συμβίώση με κάποιον που δεν μπορεί να σταθεί ακίνητος, να κοιμηθεί, να ανταποκριθεί στην τρυφερότητα, να θυμώνει ανεξέλεγκτα, να μην ανταποκρίνεται σε παρακλήσεις και να μπορεί να θέτει συνεχώς τον ευατό του και τους άλλους σε κίνδυνο αποτελεί ένα τεράστιο άγχος για τους γονείς αυτών των παιδιών.
Όλοι οι γονείς(κυρίως οι μητέρες) έχουν μεγάλο στρές το οποίο σπάνια γίνεται κατανοητό από τον έξω κόσμο. Πολλές φορές αυτό το άγχος οδηγεί τις μητέρες σε ημικρανίες ακόμα και σε χρήση ηρεμιστικών.
Ελπίζω να καταλαβαίνεται πως το παιδί σας δεν είναι "κακομαθημένο" και πως εσείς δεν είστε "κακοί γονείς."
Δυστυχώς δεν υπάρχει κανένα μαγικό ραβδάκι που να αλλάζει μια κατάσταση, παρόλα αυτά με την επιμονή και την επιμονή μπορούμε να κάνουμε θαύματα αρκεί πραγματικά να θέλουμε να βοηθήσουμε το παιδί μας!
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι επιπτώσεις του να ζεις με ένα υπερκινητικό παιδί... Empty Απ: Οι επιπτώσεις του να ζεις με ένα υπερκινητικό παιδί...

Δημοσίευση από Alex4 Τρι 01 Απρ 2014, 06:08

Πόσο ωραίο να υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να καταλάβουν όσα οι περισσότεροι απλα αδυνατούν ...

Alex4

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 6
Ηλικία : 41
Points : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 01/04/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι επιπτώσεις του να ζεις με ένα υπερκινητικό παιδί... Empty Απ: Οι επιπτώσεις του να ζεις με ένα υπερκινητικό παιδί...

Δημοσίευση από Admin Παρ 04 Απρ 2014, 11:59

θυμάμαι πως όταν πρωτοάρχισα να αντιλαμβάνομαι τι συμβαινει στο παιδί μου...έπινα καφέ με τις φίλες μου, τους γνωστούς και δεν μπορούσα να μοιραστώ τον πόνο μου...γιατί απλά κανένας δεν μπορούσε να καταλάβει...είχα τόσο βαρεθεί να μιλώ για μαλλιά, κραγιόν, ρούχα και χτενίσματα...ο κόσμος μου γκρεμίζοταν και εγώ έπρεπε να χαμογελάω και να συζητώ για ασυναρτησίες!!! Ήταν από τις χειρότερες εποχές της ζωής μου και ίσως απο τις σημαντικότερες γιατί ακριβώς τότε αποφάσισα ποιούς θα κρατήσω στην ζωή μου και ποιούς θα τους ονομάσω απλά γνωστούς...έκανα την κάθαρση!!!
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι επιπτώσεις του να ζεις με ένα υπερκινητικό παιδί... Empty Απ: Οι επιπτώσεις του να ζεις με ένα υπερκινητικό παιδί...

Δημοσίευση από Alex4 Δευ 07 Απρ 2014, 10:02

Ετσι ακριβώς ειναι δεν αντέχω όλους αυτούς που θέλουν την παρέα μου και δυσανασχετουν που το παιδι μου δεν κάθεται ήσυχο για να ασχοληθώ και εγω με την ανούσια καθημερηνοτητα τους γι αυτο και εγω τους αφήνω και ασχολούμαι με το παιδι μου ας βρουν αλλο κορόιδο να κάθεται και να τους ακούει με τις ωρες να φλυαρούν για την ανούσια καθημερινότητα τους...

Alex4

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 6
Ηλικία : 41
Points : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 01/04/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι επιπτώσεις του να ζεις με ένα υπερκινητικό παιδί... Empty Απ: Οι επιπτώσεις του να ζεις με ένα υπερκινητικό παιδί...

Δημοσίευση από Admin Σαβ 12 Απρ 2014, 12:42

Μόνο δύο αγαπημένες μου φράσεις μου θα σου πω :
 
"Μπορέι μερικές φορές τους ανθρώπους να τους φέρνει κοντά η μοίρα...αλλά τους απομακρύνει... η επιλογή!!!"

'Οτι δεν μας σκοτώνει μας κάνει πιο δυνατούς"
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης