FORUM ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

+14
natasadimas
IODR
dentnick
ioanna_mp80
xristinaki
depyel
μαρια73
DATURA
mar10s
karaga1
korina
kastor
Admin
Aggelikoula
18 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) Empty Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Aggelikoula Τετ 24 Ιουν 2009, 07:45

Έχω 3 παιδιά και τα δύο από αυτά έχουν tourette. Έχω επισκεφτεί γιατρούς, έχω διαβάσει διάφορα άρθρα και έχω ψάξει αρκετά στο Internet. Μου κάνει εντύπωση όμως που δεν βρήκα σε κανένα forum στην Ελλάδα συζητήσεις από γονεις με παρόμοιο πρόβλημα. Ούτε καν ένα βιβλίο σχετικό στα Ελληνικά. Μα τι γίνεται τελοσπάντων; Μονο τα δικά μου παιδιά το αντιμετωπίζουν; Θα ήθελα να μιλήσω με άλλους γονεις και να μοιραστούμε τις ανησυχίες και τις εμπειρίες μας γιατί ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι λύση τα ψυχοφάρμακα που πολύ εύκολα κάποιοι γιατροί δίνουν

Aggelikoula

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 12
Ηλικία : 52
Points : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Admin Πεμ 25 Ιουν 2009, 05:31

Aggelikoula καλώς ήλθες στην παρέα μας!
Δυστυχώς είναι μια πραγματικότητα πως δεν υπάρχουν πολλά εξιδικευμένα φόρουμς στην Ελλάδα. Οι γονείς δυσκολεύονται να μαζέψουν πληροφορίες και υποστήριξη, ιδίως για αναπτυξιακές διαταραχές όχι τόσο δημοφιλή όπως το σύνδρομο tourette.
Θα ήταν μια καλή αρχή να μας έλεγες μερικά από τα χαρακτηριστικά που παρουσιάζουν τα παιδιά σου και τι σε ώθησε να πάρεις την γνώμη ειδικών;
Αντιλαμβάνομαι πως τα ψυχοφάρμακα δεν είναι μια προσέγγιση πολύ ευχάριστη για εσένα! Τι είδος αντιμετώπισης εφαρμόζεις;
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Aggelikoula Παρ 26 Ιουν 2009, 04:24

Λοιπόν: ο γιός μου είναι 13 ετών. Από τα 7 του είχε προβλημα με το έντερό του. Φουσκώματα κλπ. Να φανταστείς ότι είχε εισαχθεί και στο Παίδων όπου αφού τον ξετίναξαν στις εξετάσεις αποφάνθηκαν ότι δεν ήξεραν τι είχε. Οι κρίσεις εντέρου του γιού μου τελικά ήταν από το άγχος και οι οποίες εξαφανίστηκαν όταν εμφανίστηκαν τα πρώτα τικ στα 9 του ύστερα από λοίμωξη από στρεπτόκκοκο. Από τότε έχει πολλαπλά φωνητικά και κινητικά τικ με περιόδους έξαρσης και ύφεσης. Με τον γιό μου ήμουνα πάντα πολύ απαιτητική σε μια προσπάθειά μου να είναι υπεύθυνο άτομο. Πολύ μου έλεγαν ότι του ασκούσαν μεγάλη ψυχολογική πίεση. Βέβαια υπάρχει και κληρονομική προδιάθεση αφού κάποιοι συγγενείς εμφάνισαν, απ' ότι έμαθα τικ στα παιδικά τους χρόνια.
Μόλις εμφανίστηκαν τα πρώτα τικ πήγα σε παιδοψυχίατρο στην πόλη μου (επαρχιακή) ο οποίος ήταν απαράδεκτος για τον τρόπο που χειρίστηκε την κατάσταση με αποτέλεσμα ο γιός μου να μην ήθελε να ξαναδεί κανέναν άλλο ειδικό.
Μόνοι μας (χωρίς τον μικρό) συμβουλευτήκαμε δυό παιδοψυχολόγους των οποίων η άποψη ήταν ότι χρειάζονται αρκετές επισκέψεις του παιδιού και βλέπουμε. Συμβουλευτήκαμε και έναν παιδοψυχίατρο-παιδοψυχολόγο στην Αθήνα πολύ γνωστό και καθηγητή ιατρικής σχολής ο οποίος μας είπε ότι από την στιγμή που το παιδί δεν ήθελε να δει γιατρό να μην του το ξαναζητήσουμε.
Τι κάναμε: Αναθεωρήσαμε τον τρόπο που τον αντιμετωπίσουμε. Είναι παιδί και όχι ενήλικας. Δεν τον πιέζουμε χωρίς αυτό να σημαίνει ότι φτάσαμε στο άλλο άκρο. Εγώ, ως μαμά, τσιρίζω αρκετά λιγότερο και ακούω πολύ περισσότερο. Αρχίσαμε να ζούμε περισσότερο ως οικογένεια μειώνοντας την δουλειά μας. Δεν θα δώσω ψυχοφάρμακα στο παιδί μου. Δεν είναι άρρωστο. Αγάπη και ηρεμία χρειάζεται. Πιστεύω ότι τώρα πηγαίνει καλύτερα. Τέλειωσε την Α' γυμνασίου. Δεν του είπα ούτε μια μέρα "Διάβασε". Διαβάζει μόνο του και δόξα τω θεώ είναι άριστος μαθητής. Σταμάτησα να είμαι υστερική. Έχει ακόμη τικ. Ειδικά μέσα στις εξετάσεις είχε αρκετά. Δεν τους δώσαμε σημασία. Το μεγαλύτερο ποσοστό των ατόμων με tourette βλέπει αρκετή βελτίωση στο τέλος της εφηβείας. Αν εμείς ως γονείς είμαστε τώρα στην εφηβεία δίπλα του και όχι απένταντί του τότε σίγουρα ο γιός μου ανήκει σε αυτό το ποσοστό των ατόμων που θα βελτιωθεί η κατάστασή τους.
Και ενώ πιστεύεις ότι πάνε καλύτερα τα πράγματα εμφανίζονται τικ και στην κόρη μου. Ατυχία ή δεν ηρέμησαν και τόσο πολύ οι ρυθμοί της οικογένειας;
Τότε απογοητεύεσαι. Η πιθανότητα να εμφανίζει tourette ένα κορίτσι είναι μικρότερες από ένα αγόρι. Και σε μένα ετυχε και στα δύο! Δεν πληρώνω αμαρτίες, πληρώνω το κόστος της ζωής. Σκέφτομαι ότι όλο έχουν προβλήματα στη ζωή τους. Ότι σε κάθε οικογένεια υπάρχει και ένας σταυρός, απλά ίσως να είναι καλά κρυμμένος. Είμαστε καθ' εικόνα και καθ' ομοίωση και πρέπει να βρούμε μέσα μας τη δύναμη να αντιμετωπίσουμε και δύσκολες καταστάσεις. Αυτό σκέφτομαι κάθε φορά που βλέπω και τα δύο με τα τικάκια τους. Παρακαλώ τον θεό κάθε βράδυ να κάνει καλά τα παιδάκια μου. Μακάρι.

Aggelikoula

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 12
Ηλικία : 52
Points : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Admin Παρ 26 Ιουν 2009, 09:15

Η θεραπευτική αντιμετώπιση της διαταραχής Tourette βασίζεται κυρίως στη χορήγηση φαρμακευτικής αγωγής για τον περιορισμό της εκδήλωσης τικ. Ωστόσο, αν και έχει αποδειχθεί η αποτλεσματικλότητα των νευροληπτικών για τη μείωση των τικ, οι συχνές παρενέργειες που προκαλούν καθιστούν τους ειδικούς ιδιαίτερα επιφυλακτικούς σχετικά με τη χορήγηση τους σε παιδιά.
Παρόλα αυτά η διαταραχή Tourette θεωρείται μια διαταραχή με βιολογικό υπόβαθρο, στην οποία οι γενετικοί παράγοντες φαίνεται να διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο και σε κάθε περίπτωση το άγχος αποτελεί τον κύριο εκλυτικό παράγοντα τόσο για την εκδήλωση των τικ όσο και για την εξέλιξη τους.
Εγώ παρόλα αυτά θα σας ευχαριστήσω που ανοίξατε την καρδιά σας και μοιραστήκατε την εμπειρία σας και θα συμφωνήσω μαζί σας για την φαρμακευτική αγωγή.
Προσωπική μου γνώμη είναι πως ένα παιδί χρειάζεται την στήριξη των γονέων του και κυρίως την αγάπη τους. Η συναισθηματική νοημοσύνη είναι κάτι που λείπει από τους σημερινούς γονείς. Ο καθένας μας μπορεί να επαναπροσδιορίσει την συμπεριφορά του και τη στάση του στην ζωή ως γονιός ή ως σύντροφος ή και στην κοινωνική του συμπεριφορά γενικότερα.
Όταν έχουν εξαντληθεί όλα αυτά τα περιθώρια τότε και μόνο τότε ίσως να υπάρχει λόγος να δοκιμάσουμε την φαρμακευτική αγωγή.
Ένας σταυρός υπάρχει όντως για όλους μας, η διαφορά είναι στον τρόπο αντιμετώπισης στο σήκωμα αυτού του φορτίου. Μπορούμε να σηκώσουμε τα χέρια ψηλά, μπορούμε να αδιαφορήσουμε, μπορούμε να θυμώσουμε αλλά μπορούμε και να προσπαθήσουμε, να παλέψουμε και με υπομονή και επιμονή γιατί όπως λέει και ο Γκόλμαν η συναισθηματική νοημοσύνη(ή και η απουσία της) έρχεται στην επιφάνεια σε κάθε ανθρώπινη πράξη, μέσα στην οικογένεια, στο σχολείο, στη δουλειά, στις συναστροφές, στο δρόμο, παντού.
Είμαι σίγουρη πως αυτό που προσεύχεστε κάθε βράδυ κάθε μέρα λίγο λίγο θα το βρίσκεται μπροστά σας , εφόσον αποφασίσατε να ακολουθήσετε αυτόν τον δρόμο!
Αναρωτιέμαι πως το αντιμετωπίζει ο κοινωνικός σας περίγυρος την διαταραχή αυτή; πως συμπεριφέρονται και πως αντιδρουν ...θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μας λέγατε τις εμπειρίες σας....
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από kastor Σαβ 27 Ιουν 2009, 04:16

καλως ηρθες στην παρεα και απο εμενα. δεν ξερω εαν εχεις διαβασει ή σου εχουν αναφερει καποιες ασκησεις που μπορουν να βοηθησουν στην αντιμετωπιση των τικ για παραδειγμα ασκησεις εστιασης σε συγκεκριμενο σημειο ωστε το μυαλο να συγκεντρωνεται σε ενα σημειο.

kastor

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 69
Ηλικία : 47
Points : 87
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Aggelikoula Πεμ 02 Ιουλ 2009, 06:35

Αγαπητή Admin: το κοινωνικό μας περιβάλλον δεν έχει καταλάβει την διαταραχή των παιδιών μου. Οι κοντινοί συγγενείς μας (αδέρφια) καθώς και οι καλοί μας φίλοι το γνωρίζουν και το συζητάμε (εννοείται όχι μπροστά στα παιδιά). Οι συμμαθητές του γιού μου, ειδικά στο δημοτικό, τον πείραζαν και ενοχλιόταν. Στο γυμνάσιο έγινε πιο εύκολα αποδεκτός απ΄ότι κατάλαβα. Είτε γιατί τα παιδιά είναι πιο ώριμα και δεν τον πειράζουν είτε γιατί αυτός έμαθε να ελέγχει κάπως τα τικ του μπροστά σε άλλους. Οι φίλοι του απλά τον ρώτησαν μια φορά γιατί τα κάνει, τους απάντησε ότι έτσι εκδηλώνει το άγχος του και αυτό ήταν όλο. Σίγουρα νιώθει άσχημα αλλά αυτό δεν του μειώνει την κοινωνικότητά του. Είναι 13 και μόλις αποκτήσει την πρώτη φιλεναδίτσα πιστεύω ότι θα νιώσει περισσότερη αυτοπεποίθηση, θα δράσει αγχολυτικά στην όλη κατάσταση (έτσι τουλάχιστον μου φαίνεται λογικό)
Όσον αφορά την κόρη μου, είναι 7 ετών και δεν έχει προβληματιστεί ακόμη για τα τικ της. Εξάλλου δεν υπάρχει ακόμη μεγάλη έξαρση για να αναρωτηθούν και οι άλλοι (φίλοι κλπ.)
Αγαπητέ Kastor: ενώ ξέρω ότι υπάρχουν τέτοιες ασκήσεις δεν μπόρεσα να βρώ πουθενά περισσότερες λεπτομέρειες. Μπορείς να με βοηθήσεις;

Επίσης: Μήπως υπάρχουν τροφές που επηρεάζουν την ένταση των τικ;

Aggelikoula

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 12
Ηλικία : 52
Points : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Admin Παρ 03 Ιουλ 2009, 11:38

Mερικές φορές κάποιες καταστάσεις είναι για όλους μας απλές και για άλλους είναι στρεσογόνες, δεν ξέρεις ποτέ τι μπορεί να προκαλέσει ένα τικ, σημασία είναι να αποδεχθείς την κατάσταση και απλώς να την αντιμετωπίσεις!
'Εχω ένα φίλο που το παιδί του έχει τικς, τώρα λείπει διακοπές, μόλις θα επιστρέψει μου είπε πως θα ήθελε να επικοινωνήσετε...
Για ασκήσεις που να μπορούν να βοηθήσουν το σύνδρομο δεν γνωρίζω προσωπικά αλλά ίσως μπορέσω να μάθω κάποια πράγματα...αν έχω νέα θα σου πω.
Έχω διαβάσει όμως θετικά σχόλεια για την δίαιτα feingold, αν και αμφισβητήτε από πολλούς ειδικούς αλλά τουλάγχιστον δεν έχει σχέση με φάρμακα και χημικές ουσίες άρα κακό δεν μπορεί να προκαλέσει, το μόνο που μπορείς να πεις είναι πως έχασα τον καιρό μου...το link είναι http://www.feingold.org/Research/TS.html
Σου εύχομαι καλό Σαββατοκύριακο Very Happy
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από korina Παρ 03 Ιουλ 2009, 12:03

καλως ηλθες και απο εμενα,
εχω ενα κοριτσακι με υπερκινητικοτητα και διασπαση προσοχης.
Καποια στιγμη πριν 2 περιπου χρονια ειχε παρουσιασει καποια τικς, κυριως με το ποδι της, το εκανε κυριως οταν αγχωνοταν...φοβηθηκα μηπως μεσα στα αλλα εχουμε και tοurette αλλα ευτυχως ηταν κατι προσκαιρο και το ξεπερασε κανοντας εργοθεραπειες.
Κανοντας εργοθεραπειες αρχισε να καταφερνει να κανει πραγματα που πριν για αυτην ηταν αγχωτικα...με την μειωση του αγχους αρχισαν να μειωνονται και τα τικς....εσεις κανατε καποια θεραπευτικη παρεμβαση εκτος απο την φαρμακευτικη που σου πρότιναν;

korina

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 43
Ηλικία : 53
Points : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από kastor Σαβ 04 Ιουλ 2009, 22:57

καλημερα , μετα απο λιγο ψαξιμο για τις ασκησεις που μπορει να βοηθησουν βρηκα οτι οι αποψεις ειναι μοιρασμενες οσο αφορα την αποτελεσματικοτητα αυτων,διοτι αναφερουν οτι κανοντας αυτες τις ασκησεις εστιασης και ελεγχου δινεται μεγαλυτερη εμφαση απο το παιδι στο προβλημα που αντιμετωπισει και αγχωνεται περισσοτερο ενω δεν θα επρεπε. στα πλαισια της ψυχοθεραπειας μπορουν να γινουν ασκησεις χαλαρωσεις που εστιαζουν στο συνολο του των μελων του σωματος και οχι συγκεκριμενα σε ενα. αυτο θα μπορουσες να το συζητησεις με καποιον ψυχολογο κατα ποσο θα ηταν αποτελεσματικο ή οχι. επισης υπαρχει και η μεθοδος [i]παντοβαν[/i] η οποια ασχολειταο με την αναδιοργανωση του νευρικου συστηματος,περισσοτερες λεπτομερειες εχω γραψει σε αλλο θεμα του φορουμ. πιστευω οτι η συγκεκριμενη μεθοδος μπορει να βοηθησει απλως για να δεις αποτελεσματα χρειαζεται χρονος.

kastor

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 69
Ηλικία : 47
Points : 87
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Aggelikoula Τρι 07 Ιουλ 2009, 06:38

Ο γιός μου δεν θέλει καν να συζητάμε για τα τικ του. Ύστερα από την πρώτη μας αποτυχημένη συνάντηση με παιδοψυχίατρο μας λέει να μην ασχολούμαστε με αυτά, να μην του τα θυμίζουμε, ότι ο ίδιος δεν έχει ουσιαστικό πρόβλημα (!). Πράγματι τις περισσότερες φορές μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα ενοχλητικά είναι όμως φορές που απελπίζεται και ο ίδιος (πχ. την περίοδο των εξετάσεων στο σχολείο). Και μην νομίζεις ότι του τα αναφέρουμε συχνά. Π.χ. φέτος να το συζητήσαμε 2-3 φορές όλες και όλες. Όσον αφορά προσπάθειες όπως εργοθεραπείες, ψυχοθεραπείες κλπ. δεν κάναμε γιατί α) αρνείται κατηγορηματικά ο ίδιος β) μένουμε 5-6 ώρες μακριά από την Αθήνα, οι ειδικοί δεν είναι πολλοί και οι καλοί ακόμη λιγότεροι. Τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση; Πιέζεις το παιδί να δει "ειδικούς" στην περιοχή σου που πολλοί μπορεί να είναι μόνο κατ' όνομα και όχι κατ' ουσία, το κουβαλάς στην Αθήνα με το ζόρι (χωρίς κανείς να μπορεί να μου εγγυηθεί ότι αυτές οι προσπάθειες θα έχουν αποτέλεσμα και με τον κίνδυνο να το αγχώσω περισσότερο) ή εφαρμόζεις τα αυτονόητα: εξασφάλιση ήρεμου οικογενειακού περιβάλλοντος, μείωση στρεσογόνων παραγόντων στο παιδί και σε όλους μας και ενδεχομένως εύρεση άλλων τρόπων να το βοηθήσεις εσύ η ίδια όπως με την διατροφή, με αυξημένη επαφή με την φύση κλπ;
Δοκιμές θα μπορούσα να κάνω μόνο με την μικρή που δεν έχει καταλάβει ακόμη τι γίνεται και δεν θα αγχωνόταν.

Aggelikoula

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 12
Ηλικία : 52
Points : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Aggelikoula Τρι 07 Ιουλ 2009, 06:44

Αγαπητή Κορίνα
δεν ξέρω ακριβώς τι είναι οι εργοθεραπείες και στηριζόμενη στα λόγια σου " ..Κανοντας εργοθεραπειες αρχισε να καταφερνει να κανει πραγματα που πριν για αυτην ηταν αγχωτικα..." δεν ξέρω αν θα βοηθούσαν γιατί ο γιος μου γενικως δεν φοβάται να κάνει πράγματα. Απεναντίας παραείναι ώριμος, υπεύθυνος και τολμηρός για την ηλικία του, μεγάλωσε πριν την ώρα του θα έλεγα και μάλλον αυτό είναι ένας σημαντικός παράγοντας άγχους.

Aggelikoula

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 12
Ηλικία : 52
Points : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από korina Κυρ 12 Ιουλ 2009, 13:06

Οι εργοθεραπειες βοηθαν στο να αντιμετωπιστουν διαφορες δυσκολιες των παιδιων, φοβιες, συμπεριφορες κλπ.
Παλαιοτερα εβλεπα την κορη μου να κανει διαφορα παρατολμα πραγματα και ελεγα πως εινα πολυ τολμηρο παιδι ενω στην πραγματικοτητα ειχε ελλειψη της αισθησης του κινδυνου.
Δεν λεω βεβαια πως αυτο συμβαινει και με το δικο σου παιδι αλλα εισαι σιγουρη πως ειναι τολμηρός;
Οσο για το οριμος,οπως αναφερεις, καλυτερα να το προσεξεις αυτο διοτι συνηθως ειναι πηγη αγχους...στην προσπαθεια να ειμαστε συννεπεις και οριμοι αγχωνομαστε για να μπορεσουμε να ανταπεξελθουμε στις υποχρεωσεις μας και σιγουρα το αγχος αποτελει πηγη για τικς.

korina

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 43
Ηλικία : 53
Points : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Admin Πεμ 16 Ιουλ 2009, 14:25

Εργοθεραπεία είναι η επιστήμη η οποία μέσα από κατάλληλα επιλεγμένες και στοχοκατευθυνόμενες δραστηριότητες αποσκοπεί στη βελτίωση των παραγωγικών δραστηριοτήτων με την ευρεία έννοια του όρου. Τα ειδικά εργοθεραπευτικά προγράμματα περιλαμβάνουν: διδασκαλία δραστηριοτήτων καθημερινής ζωής, ανάπτυξη αντιληπτικο-κινητικών δεξιοτήτων, ανάπτυξη δεξιοτήτων παιχνιδιού, προεπαγγελματικών και ψυχαγωγικών δεξιοτήτων.
Μερικές φορές είναι πραγματικά πολύ οφέλιμες όχι μόνο για το παιδί αλλά και για όλη την οικογένεια μια και βελτιώνεται η ποιότητα της καθημερινότητας.
Στην δική σας περίπτωση οι επιλογές δεν είναι πολλές και δυστυχώς αποτελεί μεγάλο πρόβλημα. Πάντως η άποψη σου ¨εξασφάλιση ήρεμου οικογενειακού περιβάλλοντος, μείωση στρεσογόνων παραγόντων στο παιδί και σε όλους μας και ενδεχομένως εύρεση άλλων τρόπων να το βοηθήσεις εσύ η ίδια όπως με την διατροφή, με αυξημένη επαφή με την φύση κλπ" μου φαίνεται πολύ καλή!!!
Κυρίως θα επικεντρωνόμουν στην έντονη δραστηριότητα για την εκτόνωση άγχους αλλά και ταυτόχρονα την διασκέδαση.
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Aggelikoula Πεμ 16 Ιουλ 2009, 23:08

Ευχαριστώ πολύ Admin. Θα κάνω οτι μπορώ για θετικές εξελίξεις

Aggelikoula

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 12
Ηλικία : 52
Points : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Admin Κυρ 19 Ιουλ 2009, 10:44

Εγώ σε ευχαριστώ που μας άνοιξες την καρδιά σου και μας εκμυστηρεύτικες τις ανησυχίες σου!!!
Είναι πολύ σημαντικό να μοιραζόμαστε τις ανησυχίες μας γιατί έτσι μπορούμε να μάθουμε ο ένας από τον άλλον αλλά και να ξελαφρώσουμε την ψυχή μας!!!
Ελπίζω και άλλοι γονείς να κάνουν το ίδιο με εσένα...
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Admin Πεμ 27 Αυγ 2009, 11:16

Aggelikoula μιλώντας με ένα φίλο μου εργοθεραπευτή, μου είπε πως παιδιά με το σύνδρομο tourette βοηθάει πολύ η έντονη δραστηριότητα(εφόσον έχεις απορίψει την φαρμακευτική αγωγή).
Η έντονη εκτόνωση όπως στην παιδική χαρά, στο γυμναστήριο, με τον χορό κλπ βοηθάει στην μυοχαλάρωση και κατασυνέπεια στην ύφεση των τικς.
Επίσης είναι γνωστό πως βοηθάει στην καταπολέμηση του άγχους...
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Aggelikoula Κυρ 30 Αυγ 2009, 09:16

Αγαπητή Admin μου, γι' αυτό και χτίσαμε σπίτι στο χωριό και τα παιδιά είναι έξω, στην αυλή ή στην γειτονιά και παίζουν, τρέχουν από το πρωί μέχρι το βράδυ. Ακόμη και όταν έχουν σχολείο θα βρουν χρόνο να κάνουν τις τρέλες τους το απόγευμα: βόλτες με τα ποδήλατα, φτιάχνουν δεντρόσπιτα, βόλτες με τα πατίνια στο δρόμο (είμαστε σε αδιέξοδο και η γειτονιά μας έχει πολλά παιδάκια), οργανώνουν ηρωικές μάχες στα διπλανά χωράφια. Τρέλα! Υγιής τρέλα! Ναι συμφωνώ ότι η έντονη σωματική άσκηση βοηθάει πολύ. Η σωματική άσκηση όμως που δεν γίνεται καταναγκαστικά γιατί "πρέπει", γιατί "βοηθάει" αλλά που συνδυάζεται με το παιχνίδι.

Και κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει: Δεν χρειάζεται να κάνουμε πολλές συζητήσεις μπροστά στα παιδιά μας για πράγματα που δεν τα αφορούν. Πράγματα που εμείς τα θεωρούμε ασήμαντα και καθόλου αγχωτικά αυτά μπορεί να τα αγχώσουν αρκετά. Ακόμη και τις ειδήσεις ίσως είναι καλύτερα να μην τις παρακολουθούν ειδικά με τον τρόπο παρουσίασης των περισσοτέρων καναλιών.

Aggelikoula

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 12
Ηλικία : 52
Points : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Admin Δευ 31 Αυγ 2009, 13:43

Η ζωή στο χωριό και κατά επέκταση στη φύση είναι ο ιδανικός τρόπος για τα παιδιά, δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος εκτόνωσης και διασκέδασης...μακρυά απο την τηλεόραση και την κλεισούρα!!!
Δυστυχώς για εμάς που ζούμε στην πόλη τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά...
Γενικώς κατά προσωπική μου άποψη όσο λιγότερο λειτουργεί η τηλεόραση μέσα στο σπίτι τόσο το καλύτερο, τα περισσότερα μυνήματα που περνάει μέσα από τις διαφημήσεις, τα κινούμενα σχέδια, τις ειδήσεις, τα σήριαλ κλπ δεν ωφελούν σε τίποτα κανένα μας και κυρίως τα παιδιά μας!
Άγχος, βία και καταναλωτικά μυνήματα είναι αυτά που περνάν συνεχώς μπροστά απο τα μάτια μας και δυστυχώς δεν το αντιλαμβανόμαστε τις περισσότερες φορές.
Αναρωτηθήκατε ποτέ πόσες φορές έχουμε προτείνει στα παιδιά μας να διαβάσουν ένα παραμύθι ή ένα βιβλίο και πόσες φορές τα προτείναμε να δουν ένα dvd?
Ο δυτικός τρόπος ζωής μας παραπέμπει στο άγχος και όσο ακολουθούμε αυτό το σύστημα τόσο πιο πολύ ακολουθούμε ρυθμούς αγχωτικούς...
Αυτοί που έχουν την πολυτέλεια ή έχουν επιλέξει να ζουν συνειδητά στην επαρχία έχουν κάποια μειονεκτήματα αλλά σίγουρα έχουν και μεγάλα πλεονεκτήματα!
Εγώ πάντως είμαι λάτρης της φύσης και σε "ζηλεύω".
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Aggelikoula Τετ 03 Φεβ 2010, 06:57

Αγαπητές μαμάδες, ας σταματήσουμε να είμαστε υστερικές. Ας μην τα θέλουμε όλα στην εντέλεια. Ας μην είμαστε πολύ απαιτητικές από τα παιδιά μας. Νομίζω ότι όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα. Η επαφή με την φύση, η σωματική άσκηση κλπ. Σημαντικά αλλά όχι τόσο όσο το ήρεμο περιβάλλον μέσα στο σπίτι. Παρατηρώ ότι όταν είμαι ήρεμη είναι και τα παιδιά μου και τα τικ τους είναι πιο ήπια. Όταν τσιρίζω, όταν είμαι σε ένταση τότε μεταφέρω την ένταση και σε αυτά. Τελικά, όπως είναι και ο τίτλος γνωστού βιβλίου "Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο, γονείς θέλουν". Και αν κάποιος χρειάζεται ψυχολόγο και βοήθεια όταν τα παιδιά μας έχουν τικ αυτοί είμαστε εμείς.

Παίξτε μαζι τους. Χαλαρώστε. Μην χρησιμοποιείτε τα παιδιά και την επίδοσή τους στο σχολείο ως μέσο για την δική σας κοινωνική καταξίωση.
Μην παίζετε παιχνίδια εξουσίας μαζί τους. Δείξτε τους την αγάπη σας.

flower Αγγελικούλα

Aggelikoula

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 12
Ηλικία : 52
Points : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Admin Κυρ 07 Φεβ 2010, 02:45

Aggelikoula, για άλλη μια φορά θα συμφωνήσω μαζί σου!!!
Είμαι τόσο κοντά στον τρόπο σκέψης σου και χαίρομαι πολύ βλέπω πως σιγά σιγά αρχίζουμε να βλέπουμε πιο είναι το νόημα στην ζωή μας.
Να είμαστε γονείς, να γινόμαστε καλύτεροι μέσω αυτών και να δίνουμε έμφαση σε σημαντικά πράγματα.
Δυστυχώς έχει περάσει στο υποσεινύδητό μας πως αν είναι τα παιδιά μας αποδεχτά τότε μόνο είμαστε και εμείς κοινωνικά αποδεχτοί. Αυτό είναι μια μεγάλη παγίδα για εμάς...και χρειάζεται μεγάλη προσοχή. Ο σκοπός μας είναι να είμαστε γονείς και όχι ψυχολόγοι όπως πολύ σωστά μας είπες...
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από karaga1 Κυρ 07 Μαρ 2010, 11:30

εχω και εγω ενα γιο 6 χρονων και πριν εναμιση μηνα ξεκινησε να κανει πολλαπλα τικ καναμε ενα σωρο εξετασεις και μας εδωσε ο παιδονευρολογος μια θεραπεια για να μειωθουν λιγο τα τικ παθολογικα δεν βρηκαμε κατι αλλα μας απασχολει το συνδρομο τουρετ μηπως εχει αν υπαρχει καποιος να ανταλαξουμε αποψεις

karaga1

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 2
Ηλικία : 51
Points : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 06/03/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Admin Δευ 08 Μαρ 2010, 06:33

Καλώς μας ήλθες karaga1!
Ο παιδονευρολόγος που επισκεφθήκατε ήταν από κάποιο δημόσιο νοσοκομείο? Ίσως θα έπρεπε να επισκεφθείτε(εφόσον υπάρχει αυτή η δυνατότητα) κάποιο ιατροπαιδαγωγικό, που αποτελείται από μια ομάδα γιατρών και θεραπευτών και μπορούν να σας δώσουν μια πιο ολοκληρωμένη άποψη αν δεν την έχετε πάρει ήδη!
Παρόλα αυτά από αυτά μας προαναφέρει η Aggelikoula, η έντονη δραστηριότητα(παιχνίδι, γυμναστική κλπ) καθώς και η αποφυγή των στρεσογόνων παραγόντων βοηθάει πολύ στην μείωση των τικς.
Σαφώς η φαρμακευτική αγωγή βοηθάει σίγουρα όμως δεν αποτελεί την μοναδική θεραπεία...πάντα υπάρχουν και παράπλευρες εφαρμογές που συντελούν στην βελτίωση αλλά και την μείωση μερικών συμπτωμάτων!!!
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από karaga1 Δευ 08 Μαρ 2010, 13:08

ευχαριστω για το ενδιαφερον σου admin! ο γιατρος που μας παρακολουθει ειναι καθηγητης παιδονευρολογιας σε δημοσιο νοσοκομειο αλλα οταν τον ρωτησαμε σχετικα με το συνδρομο τουρετ απεφυγε να μας δωσει μια συγκεκριμενη απαντηση λεγοντας οτι τωρα εχει σημασια το παιδι να καταλαγιασει απο τα τικ μιας και ειναι αρκετα να παει το παιδι σχολειο (βεβαια να πιασει και η θεραπεια ) γιατι υπαρχει περιπτωση να παρει καποιο αλλο φαρμακο.η αληθεια ειναι οτι το παιδι ειναι λιγο καλυτερα.στο σισμανογλειο υπαρχει εξιδεκευμενο τμημα ψυχιατρικης σχετικα με το συνδρομο τουρετ, μηπως εννοεις κατι τετοιο.τι ειναι καλυτερα,να συνεχισει να μας παρακολουθει ο παιδονευρολογος (λογω της θεραπειας)η να παμε στο σισμανογλειο?

karaga1

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 2
Ηλικία : 51
Points : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 06/03/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Admin Τρι 09 Μαρ 2010, 06:27

Πράγματι το σημαντικό είναι να καταλαγιάσουν τα τικς, ώστε και το παιδί να νοίωσει πιο ήρεμο. Παρόλα αυτά μια δεύτερη γνώμη ποτέ δεν βλάπτει. Αν νοίωθεται πως αυτό που εισπράτεται ως γονείς για την καλυτέρευση του παιδιού σας δεν είναι αρκετό, τότε καλύτερα να ψαχτείται ακόμα παραπάνω(χωρίς να αμφισβητώ τις ικανότητες του παιδονευρολόγου που παρακολουθεί το μικρό σας).
Αν έχετε την δυνατότητα επομένως να πάρετε την γνώμη από κάτι πιο εξειδικευμένο τότε ακόμα καλύτερα. Τουλάγχιστον ίσως θα είναι σε θέση να σας δώσουν περισσότερες πληροφορίες αν πρόκειται για το σύνδρομο Τουρέτ ή απλώς για τικς.
Είναι σαν να λέμε ότι πονάει η κοιλιά μας και σκεφτόμαστε αν θα πάμε στον παθολόγο ή απευθείας στον γαστρεντορολόγο!!!΄
'Οπως προανάφερα μια δεύτερη και καμμιά φορά και τρίτη γνώμη δεν βλάπτει...
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από mar10s Πεμ 08 Απρ 2010, 15:14

Kalimera!
onomazomai marios k eimai 25 xronwn.edw k ligo kairo anazitw diafores plirofories pou 8a me voi8isoun na katalavw kalutera to sundromo tourette k kuriws psaxnw na vrw plirofories antimetwpisis tou.psaxnontas plirofories sto internet epesa gia kali mou tuxi panw sto foroum sas k me polu endiaferon diavasa auta pou exete oloi grapsei.
prwti fora anagnwrisa ston eauto mou kapoia tiks gurw stis ta3eis tou gumnasiou ta opoia omws itan polu elafrias morfis gi auto k den edwsa idiateri simasia.sxedon anuparkta.me ton kairo k apo oti katalava diavazontas tis skepseis sas,epeidi gumnazomoun k asxoliomoun me diafores drastiriotites auta sxedon e3afanistikan.
ton teleutaio omws kairo,sxedon ena e3amino isws k parapanw, diapistwnw oti antidraseis autes au3anontai me apotelesma na mou prokaloun terastia dusforia k na mi mporw na iremisw.
pisteuw oti isws na ofeiletai sto gegonos oti exw teleiwsei apo oles mou tis upoxrewseis k exw arketo agxos gt paramenw anergos edw k ligo kairo me apotelesma na pernw arketes wres sto spiti, alla k sto oti exw papsei oles tis drastiriotites me tis opoies asxoliomoun ana kairous.
apeu8unomai loipon se sas giati opws fainetai eiste arketa psagmenoi me to 8ema k 8a i8ela na mou parexete kapoies plirofories sxetika me tropous antimetwpiseis alla k peraiterw plirofories epi tou 8ematos,akomi k eidikous pou 8a mporousa na episkeftw stin perioxi tis 8essalonikis.
sas euxaristw ek twn protairwn k anamenw apantisi sas!

mar10s

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 4
Ηλικία : 38
Points : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης