FORUM ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

+14
natasadimas
IODR
dentnick
ioanna_mp80
xristinaki
depyel
μαρια73
DATURA
mar10s
karaga1
korina
kastor
Admin
Aggelikoula
18 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 2 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Admin Σαβ 10 Απρ 2010, 10:32

Καλησπέρα σας mar10s
και χρόνια πολλά!
Είναι πολύ ενδιαφέρον να ακούμε από ενήλικο για το σύνδρομο tourette, συνήθως μιλάνε γονείς για τα παιδιά τους, οπότε σας ευχαριστούμε διπλά!
Αν κατάλαβα καλά δεν έχεις πάρει ποτέ κάποια ιατρική γνώμη για τα τικς που είχες κατά καιρούς...οπότε μάλλον υποθέτεις πως μπορεί να πρόκειται για το συγκεκριμένο σύνδρομο. Παρόλα αυτά θα σου πω, πως μπορεί κάποιος να έχει απλώς κάποια τικς χωρίς να έχουν το σύνδρομο tourette!
Σίγουρα μια ιατρική γνωμάτευση θα ήταν μια καλή αρχή διότι εκτός από τους φυσικούς τρόπους που μπορούν να βοηθήσουν στην καλύτερη εξέλιξη των τικς, πολλές φορές μια φαρμακευτική αγωγή μπορεί να αποδειχθεί πολύ ωφέλιμη!
Θα με βοηθούσε αν μου λέγατε σε πιο τομέα της Θεσσαλονικής μένετε(ανατολικά ή δυτικά) και σε ποιο ταμείο είστε, για να βρούμε που μπορείτε να απευθυνθήτε!
Η ανεργία αυτό το καιρό αποτελεί μεγάλο παράγοντα άγχους και στρες, αν μπορούσατε να κάνετε λίγο αθλητισμό (τρέξιμο, γυμναστήριο κλπ), ίσως σας βοηθούσε λίγο να χαλαρώσετε και να εκτωνοθείτε!
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 2 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από mar10s Τρι 13 Απρ 2010, 05:28

kalispera sas!
katoikw sti dutiki pleura tis polis alla dustuxws den anikw se kapoio tameio ka8oti anergos.k epeidi eimai k 25 den eimai pleon prostateuomeno melos.
nai,i ali8eia einai pws den exw parei kamia iatriki sumvouli k mono apo auta pou exw diavasei sto intrnet eftasa se auto to sumperasma.omws,opws k eseis mou parotreinate na kanw,idi exw 3ekinisei ligo gumnastiki k arxisa pali na noiw8w polu kalutera an k pio kourastika, alla einai to teleutaio pou me noiazei! Smile
euxaristw polu gia to endiaferon pou deixnete k 8a sunexisw na parakolou8w tis suzitiseis sas.

mar10s

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 4
Ηλικία : 38
Points : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 2 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Admin Τετ 14 Απρ 2010, 06:09

Καλησπέρα σας,
καταρχήν να σας διευκρινήσω πως το σύνδρομο tourette συνήθως συνοδεύεται και από άλλα συμπτώματα όπως φωνητικά τικς κλπ.
Μπορεί να πρόκειται για απλά τικς(μυοσπασμούς) που πάλι μπορεί να χορηγηθεί φαρμακευτική αγωγή.
Μπορείται να επισκεφθείτε το Ψυχιατρικό νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης, δέχεται και άτομα ανασφάλιστα, καθώς και όλα τα δημόσια νοσοκομεία οπου διαθέτουν ψυχιατρικά ή νευρολογικά τμήματα.
Αν νιώσεις πως περνάς μια έντονη φάση μπορείς να επισκεφθείς το ψυχιατρίο στα εφημερεύοντα και να σας δούνε πιο άμεσα αλλιώς θα πρέπει να κλείσετε ραντεβού είτε απευθυνθήτε στο ψυχιατρείο είτε σε κάποιο άλλο νοσοκομείο, κατάσταση που είναι σαφώς πιο χρονοβόρα.
Τι γυμναστική να την συνεχίσετε και ας είναι κουραστική "νους υγιής εν σώματι υγιή".
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 2 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από DATURA Παρ 16 Απρ 2010, 14:36

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΩ ΜΙΑ ΚΟΡΗ 11 ΧΡΟΝΩΝ ΜΕ TOURETTE ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΙΚΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΠΙΠΟΝΑ ΚΑΙ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΤΟΝΩΝΕΤΑΙ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΗ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΕΝΕΞΥΠΝΗ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΕΝ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΠΡΟΣΟΧΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΑΝ ΤΑ ΤΙΚΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΘΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΘΑΝΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΑ ΛΗΨΗ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

DATURA

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 15
Ηλικία : 53
Points : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 15/04/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 2 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Admin Παρ 16 Απρ 2010, 23:02

Καλημέρα σας!
Καλώς ήλθατε στην παρέα μας... Very Happy
Αναμφισβήτητα η διαταραχή Tourette βασίζετε κυρίως στην χορήγηση φαρμακευτική αγωγής!!! Η συνύπαρξη της ΔΕΠ-Υ σαφώς δυσκολεύει την περίπτωση σας για αυτό το λόγο ίσως εκτός από την φαρμακευτική αγωγή θα έπρεπε να επικεντρωθείτε στην ψυχολογία του παιδιού, να έχει μια θετική εικόνα(παρόλο που είναι πανέξυπνη,έχει χαμηλή σχολική απόδοση), να είναι ικανό να επεξεργάζεται πιο αποτελεσματικά τα βιώματα αγχους και να ελέχγει τον ευατό του.
Μιλήσατε για φαρμακευτική αγωγή αλλά δεν μας είπατε αν στο παιδί κυρίως λόγου της συνύπαρξης της ΔΕΠ-Υ έχει κριθεί από τους ειδικούς η βοήθεια ενός εργοθεραπευτή ή και παιδοψυχολόγου για την βελτίωση των παραπάνων. Τα φάρμακα δεν είναι πανάκεια, υπάρχουν και παράπλευρες βοήθειες και μαζί με μια καλή φαρμακευτική αγωγή μπορούμε να έχουμε το δυνατότερο καλύτερο αποτέλεσμα.
Επίσης ίσως θα πρέπει να προσέξετε και με το βάρος του καθημερινού της προγράμματος. Σαφώς τα άτομα με Tourette και ΔΕΠ-Υ είναι καλό να αθλούνται και να εκτονώνονται αλλά η υπερδραστηριότητα προκαλεί υπερδιέργεση. Όταν λοιπόν γίνεται κάτι υπερβολικά το αποτέλεσμα είναι να δημιουργεί ακόμα μεγαλύτερη διάσπασή προσοχής, υπερκινητικότητας κλπ. .Θα πρέπει να έχει πάντα λίγο ελεύθερο χρόνο για τον ευατό της και καλύτερα στο δικό της χώρο, χωρίς την ύπαρξη τηλεόρασης ή υπολογιστή όπου θα μπορεί να κάνει ότι της αρέσει, είναι χαλαρωτικό, βοηθάει στο να καταλαβαίνει το παιδί τον ευατό του και είναι ουσιαστικά σαν μια εξάσκηση για την διάσπαση προσοχής( έχω λίγο ελεύθερο χρόνο και πρέπει να κάνω κάτι επικοδομητικό )!
Περιμένω νέα σας...
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 2 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από DATURA Δευ 19 Απρ 2010, 10:13

ΚΑΤΑΡΧΙΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ. ΟΛΑ ΣΩΣΤΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΠΕΣ. ΟΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΣΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ. ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΙ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΤΗΣ .ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΝΑ ΤΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟ ΕΛΕΓΧΟ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΗ . ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΙΑ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΝΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ. ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΠΟΣΟ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ. ΚΑΙ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΕΡΙΣΥ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΕΙ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΘΕΡΑΠΕΥΤΗΡΙΟΥ. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΓΙΝΟΤΑΝ ΕΚΕΙ. ΕΤΣΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΟΨΥΧΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟΠΕΡΙΝΤΙΝ. ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΤΕΛΜΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕ ΣΕ TIAPRIDAL ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟΥΤΟ? ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ. ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ. ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΡΗΜΑ. 16 ΕΙΝΑΙ ΟΜΑΓΙΚΟΣ ΤΗΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΜΕΤΡΗΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΣΕ ΜΕ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΙΔΙΚΕΥΣΗ?

DATURA

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 15
Ηλικία : 53
Points : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 15/04/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 2 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Admin Δευ 19 Απρ 2010, 11:25

Χαίρομαι που μου κάνεις αυτή την ερώτηση γιατί δεν θέλω ο κόσμος να βγάζει λάθος συμπεράσματα...έχω γράψει την ιστορία μου και σε παραπέμπω στο λινκ, αυτά που διηγούμε είναι πολύ συνοπτικά για να δώσω ένα στίγμα. Το μύνημα που θέλω να περάσω σε όλους τους γονείς είναι πως κανείς ειδικός δεν ξέρει καλύτερα από εμάς τα παιδιά μας αλλά και χωρίς την πολύτιμη βοήθεια τους δεν μπορούμε να τα βοηθήσουμε...άρα το ένα χέρι νυβει το άλλο και τα δυο το πρόσωπο. Αν εμείς δεν κρίνουμε,σύμφωνα με το χαρακτήρα του παιδιού μας την αγωγή που μας προτίνει ο κάθε ειδικός μπορεί να έχει μερικές φορές και τραγικά αποτελέσματα. Πρέπει να έχουμε ενεργή συμμετοχή και όχι παθητική, να ακούμε αλλά και να κρίνουμε. Αν όλοι μαζί οι γονείς ενώσουμε και τις σκέψεις μας αλλά και την εμπειρία μας τότε πάμε ένα βήμα πιο μπροστά και αυτός είναι ο σκοπός αυτού του φόρουμ!!!
https://dyspraxia.forumgreek.com/forum-f3/topic-t6.htm
Το μέτρημα εως τον "μαγικό"αριθμομου θυμίζει ψυχαναγκασμο( δεν κάνω κατι χωρις να κανω αυτο, το μετρημα εως το 16 στη συγκεκριμενη περιπτωση).
Απο οτι κατάλαβα το παιδί εκτός από την φαρμακευτική αγωγή εχει δεχθει λίγη βοήθεια από εργοθεραπευτή και παιδοψυχολόγο; Δεν ανήκετε σε κάποιο ταμείο; Όλα τα ταμεία δίνουν ένα μικρό ποσό για να καλύψουμε κάποια έξοδα, λίγα πράγματα βέβαια αλλά τουλάγχιστον μπορείτε να ακολουθήσετε ένα πιο οικονομικό πρόγραμμα. Αν πάλι δεν καταλάβατε τι ακριβώς προσφέρει η εργοθεραπεία τότε είναι λάθος του εργοθεραπευτή σας.
Επίσης αν μένετε σε κάποια μεγάλη πόλη, τότε ίσως σε ένα ιατροπαιδαγωγικό ή σε ένα δημόσιο νοσοκομείο σας παρέχουν μια συμβουλευτική με παιδοψυχολόγο και μερικές φορές μάλιστα γίνονται και εργοθεραπευτικές παρεμβάσεις.
Ειλικρινά νιώθω την αγωνία σου και καταλαβαίνω πως νιώθεις πως είσαι αδιέξοδο(εχω βρεθεί και εγώ σε ανάλογη φάση), πάντα υπάρχει όμως χώρος για βελτίωση... Wink
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 2 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από DATURA Δευ 19 Απρ 2010, 11:53

ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΙΑΤΡΟΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ -ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΑ ΗΞΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗ ΔΥΣΛΕΞΙΑ- ΜΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ¨? ΤΙΠΟΤΑ. ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ΄ΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ ΔΥΣΠΡΑΞΙΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΑΙ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΑΠΟ ΠΑΙΔΟΨΥΧΙΑΤΡΟ 1-2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΜΗΝΑ. ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ (ΙΔΙΩΤΗΣ). ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΙΣΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΕ. ΜΑΚΑΡΙ ΟΠΥ ΠΗΓΑΙΝΟΜΕ ΚΑΙ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ. ΙΣΩΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ. Μ΄ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΆΚΟΥΩ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ Ν΄ΑΚΟΥΣΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΣΤΟΜΑ. ΝΑ ΄ΞΕΡΑ ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΤΟ ΒΙΩΝΟΥΝ ΟΛΟ ΑΥΤΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

DATURA

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 15
Ηλικία : 53
Points : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 15/04/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 2 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Admin Δευ 19 Απρ 2010, 11:58

έκανα ένα λάθος στην επικόλληση, τώρα λειτουργεί μια χαρά
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 2 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Admin Δευ 19 Απρ 2010, 12:02

Σαφώς και πιστεύω αυτά που μου λες γιατί κάτι αντίστοιχο έζησα και εγώ, μου είπαν πως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και το μόνο που διακρίνουν είναι πως το δικό μου εγώ δεν είναι αρκετά ικανοποιημένο απο αυτό που ζω, τρίχες δηλ με λίγα λόγια....ΟΜΩΣ δεν είναι όλοι το ίδιο...βρήκα ανθρώπους που με βοήθησαν πολύ και κάναν εξαιρετική δουλειά και αυτή τη στιγμή είμαστε πολύ καλά.
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 2 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από DATURA Τετ 21 Απρ 2010, 01:22

KAMMIA ΦΟΡΑΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑΙ ΖΗΤΑΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΑΣΜΗΜΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑΕΙ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΙΤΗΤΑΙ. ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ? ΕΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ. ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. ΓΙΑ ΤΟ ΙΑΤΡΟΠΑΙΓΑΓΩΓΙΚΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ ΔΕΝ ΜΕ ΔΕΧΘΗΚΑΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΤΟΥ ΙΚΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΙΝΟΥΜΑΣΤΕ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ.

DATURA

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 15
Ηλικία : 53
Points : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 15/04/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 2 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Admin Τετ 21 Απρ 2010, 04:58

σου έστειλα ένα προσωπικό μύνημα!
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 2 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από korina Τετ 21 Απρ 2010, 10:54

mar10s εσυ στα συμπτωματα που λες πως ειχες ηταν μονο οτι αφορα τα τικς ή μπορει τωρα που το σκεφτεααι να σχετιζεσαι και με υπερκινητικοτητα ή καποια αλλη διαταραχη;
Οι γονεις σου τι καναν που εβλεπαν να εχεις καποια τικς, πως αντεδρασαν;
θα ηθελα πολυ να μαθω γιατι και εγω με την κορη μου εχουμε καποια θεματακια και προσπαθω να δω πως συμπεριφερονται και οι αλλοι γονεις!

korina

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 43
Ηλικία : 53
Points : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 2 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από DATURA Πεμ 22 Απρ 2010, 05:52

παντως korina ξερω σιγουρα οτι τα τικς αν δεν ειναι tourette φευγουν, ενω αν ειναι εμφανη περισσοτερο απο απο 6 μηνες πιθανον να ειναι tourette

DATURA

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 15
Ηλικία : 53
Points : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 15/04/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 2 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από korina Πεμ 22 Απρ 2010, 11:06

για τουρετ δεν μας ειπαν τιποτα αλλα ενιοτε μου κανει κατι περιεργα, ας πουμε εκει που καθεται και κανει οτιδηποτε γλυφει τις παλαμες της.Αντε να δω τι αλλο θα δουν τα ματια μας... Shocked
ισως ο kastor μας βοηθουσε τι μπορει να σημαινει κατι τετοιο ως πιο ειδικος study

korina

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 43
Ηλικία : 53
Points : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 2 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από mar10s Δευ 26 Απρ 2010, 11:14

oi goneis mou,kanoun pws den to vlepoun.k otan kapoios rwtisei epideiktika gt kanw etsi otan kanw kt periergo tou lene apla pws den einai kati k na mi dinei simasia.pisteuw einai i kaliteri antimetwpisi auti.prepei na katalaveis tin kori sou gt gia autin einai perissotero kourastiko k asximo apo opoiondipote.k egw monos mou pira tin apofasi na psaxtw.afise ti moni na apofasisei gia to pws 8a to xeiristei apla,se periptwsi pou uparxei to 8arros kai apo tis duo pleures k to suzitate proteine tis kapoious tropous antimetwpisis(i admin exei dwsei para pollous k apotelesmatikous) opws episis mporeis na tis proteineis eite na psaxtei moni tis kanontas mia ereuna eite episkeptontas kapoion eidiko.alla se kamia periptwsi mi tin piesete gia kati.

mar10s

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 4
Ηλικία : 38
Points : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 2 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από DATURA Τρι 27 Απρ 2010, 03:23

εγω παντως της μιλαω ανοιχτα απο την πρωτη στιγμη , ρωταω την γνωμη της και την ακουω οταν δεν θελει κατι μόνο για το διαβασμα εχουμε προβληματα της εχω περασει το μυνημα οτι εχουμε ενα προβληματακι ΟΚ και τι έγινε ? οπως εχει ο παππους ζαχαρο η γιαγια χοληστερινη ο αδελφος της δυσλεξια ,ολος ο κοσμος κατι εχει ετσι και αυτη τωρα αν αυτο που εχει ειναι ασυνηθιστο δεν μπορει να το καταλαβει ακομη και οσο το βιωνει βλεπει και σε αλλους τικς . Τελικά εχουν πολλοι αν το προσεξεις. Το σλογκαν της εχει γινει "σε οποιον αρεσουμε για τους αλλους δεν θα μπορεσουμε". αυτα για την ηλικια των 11. μετά δεν ξερω. ενα βημα την καθε φορά. η συμπεριφορά της γενικότερα δεν ειναι και η καλύτερη θα μπορουσα να την πω στριγγλίτσα απέναντι μου αλλά με τα προβληματα που έχει προσπαθω να την δικαιολογώ. αν αυτή ειναι καλα ειμαι και γω καλα. οταν ομως δεν ειναι στα καλά της με βασανίζει.

DATURA

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 15
Ηλικία : 53
Points : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 15/04/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 2 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από mar10s Τρι 27 Απρ 2010, 03:59

mpravo sas!auti einai i kaluteri antimetopisi,oson afora gia ti simperifora tis einai ena apo ta simptwmata mas.ginomaste pio monaxikoi k kamia fora to vgazoume pros ta e3w apo8wntas tous allous apo konta mas.k i mitera mou exei to idio provlima me sena,alla den einai etsi.oute epiteides to kanoume oute na sas apo8isoume 8eloume,sto katw katw eiste to stirigma mas.aplws einai i kourasi k i dusforia pou mas prokalei auti i ekneuristiki antidrasi tou organismou mas.emena pantws me voi8aei polu to gumnastirio.isws na tis proteinate kt paromoio.k oson afora ta ma8imata oute k gw imoun aristos alla de nomizw pws paizei kapoio rolo.

mar10s

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 4
Ηλικία : 38
Points : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 2 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από DATURA Τετ 28 Απρ 2010, 06:31

σ'ευχαριστω. πες μου αλήθεια εισαι τώρα 25 χρονων, είναι όντως καλύτερα τα πράγματα με τα τικς? γιατι ισχυρίζονται ότι μετά την εφηβεία όλα τα συπτωματα τείνουν να εξαφανίζονται(λόγω ορμονών)

DATURA

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 15
Ηλικία : 53
Points : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 15/04/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 2 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από korina Σαβ 01 Μάης 2010, 22:12

Καλημέρα παιδιά και καλό μήνα!
mar10s η κορη μου ειναι μικρη σε ηλικια για να την αφησω να χειριστει μονη της μια κατασταση, εξαλλου δεν εχουμε διαγνωστει με τουρετ...μερικες φορες απλως κανει κατα διαστηματα κατι που δεν ξερω αν ειναι καν τικς, παλαιοτερα ας πουμε εκανε ενα τιναγμα στο ποδι της...τωρα γλυφει το χερι της πριν κανει κατι....δεν ξερω με μπερδευει η ολη κατασταση.
Γενικα μου αρεσει να προλαμβανω κατι παρα να το αφησω να εξελιχθει και μετα να ψαχνω να βγαλω ακρη, καλυτερα να γνωριζω την ψυχολογια του παιδιου, τα συμπτωματα κλπ παρα να κανω πως δεν βλεπω τιποτα και να λεω παιδι ειναι κανει χαζα και θα περασει.

korina

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 43
Ηλικία : 53
Points : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 2 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από μαρια73 Σαβ 13 Νοε 2010, 05:27

καλημερα σε ολους.εχω ενα γιο 10 χρονων και διαγνωστηκε με τουρετ.σχετικα με τα τικ του κανει ενα ηχητικο σαν (ναι) και κουναει το κεφαλι του.κατα διαστηματα ειχε διαφορα τικ.ειτε ανοιγε τα δαχτυλα του (απο γροθια σε μουτζα) ειτε σηκωνε τους ωμους ειτε ελεγε ναι ναι ναι ειτε τιναζε τα ποδια .γενικως ομως ηταν διακρητικα και κρατουσαν λιγο.μετα για μεγαλα διαστηματα δεν εμφανιζε κανενα.μεχρι που ξεκινησε την 5η δημοτικου .επειδη εχει και διασπαση προσοχης και μαθησιακες δυσκολιες δυσκολευτηκε πολυ , του φωναζαμε κι εμεις κι αρχισαν και τα απανωτα τεστ και επαθε μια κριση οπου τεντωνε το κεφαλι συνεχομενα προς τα πανω σε σημειο που μπλοκαριζε τον μυ στο λαιμο του και πονουσε.ευτυχως αυτο κρατησε 1 μερα μονο.απο τοτε ομως σχεδον 1 μηνα τωρα τιναζει το κεφαλι και λεει το ναι ηχητικα ειτε καθαριζει το λαιμο του.αλλες στιγμες λιγωτερο κι αλλες περισοτερο εντονα.ο γιατρος στο παιδων δεν μας εδωσε φαρμακα (οταν τον ειδε δεν εκανε σχεδον τιποτα απο τικ) αλλα μας ειπε οτι αν δουμε οτι τα τικ του δυσκολευουν τη ζωη να του τα ζητησουμε εμεις.μας ειπε να μην του αναφερουμε ποτε ξανα τα τικ , να κανουμε σαν να μην τα βλεπουμε.ειπε οτι ενας ανθρωπος με προδιαθεση για τουρετ αν εχει χαμηλη αυτοεκτιμηση και ζοριστει τοτε εκδηλωνει το συνδρομο.συνηθως στα 15 φευγουν τα συμπτωματα και οτι πρεπει να δουλεψουμε την αυτοπεποιθηση του.τελος η γυμναστικη βοηθαει.με τρομαζει μηπως και τον κοροιδεψουν στο σχολειο.(εξαιρετικη η εκφραση σαν να εχεις λοξιγκα στο μυαλο για να περιγραψεις αυτο το συνδρομο).με υπομονη και χαμογελο ολα ξεπερνιουνται

μαρια73

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 1
Ηλικία : 51
Points : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 13/11/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 2 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από depyel Δευ 24 Ιαν 2011, 00:24

Kαλημέρα σε όλους και Καλή Χρονιά!
Χαίρομαι που ψάχνοντας στο internet βρήκα το φόρουμ σας. Με έχει βοηθήσει δίνοντάς μου πληροφορίες και άλλες φορές για διάφορα θέματα που έχουμε εμείς οι μαμάδες σε ό,τι αφορά τα παιδιά μας. Εχω 2 γιους 14 και 13 χρονών. Ο 13χρονος γιος μου με προβληματίζει πραγματικά με τη συμπεριφορά του. Είναι ένα καταπληκτικό παιδί (είμαι κουκουβάγια!!!) με ιδιαιτερη κλίση στα μαθηματικά. Σε ηλικία 5 χρονών (νηπιαγωγείο) μετά από παρότρυνση της δασκάλας του έκανε λογοθεραπεία γιατί δεν ξεχώριζε το "α" απο το "ε" στις καταλήξεις των λέξεων του. Οι λογοθεραπείες που χρειάστηκε πραγματικά ήταν πολύ λιγότερες από αυτές που είχαν συστήσει οι γιατροί. Στο Δημοτικό ήταν ένα απολύτως φυσιολογικό παιδί με χιούμορ εξαιρετικό, που του άρεσαν τα μαθήματα όλα εκτός από το γράψιμο. Σιχένεται να γράφει ακόμα και στον Η/Υ.Είναι όμως ορθογράφος. Από το τέλος της Ε! Δημοτικού (το Μάιο) παρουσίασε κάποιο τικ (τίναγμα κεφαλιού από ΄δεξιά προς τα αριστερά) που όμως κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού υποχώρησε. Δεν έδωσα καμμια σημασία και δεν επέτρεπα σε κανένα να ασχοληθεί ή να σχολιάσει το κεφάλι που τιναζόταν περιστροφικά. Στην Στ Δημοτικού είχε σταματήσει εντελώς το τίναγμα-περιστροφή μέχρι μία εκδρομή 3ήμερη τον Απρίλιο που στα καλά καθούμενα ξανατινάχτηκε το κεφάλι. Από τότε το τίναγμα εγκαταστάθηκε, κυρίως κατα τη διάρκεια του σχολείου η όταν κουραζόταν πολύ. Σε περίοδο εξετάσεων 11ο-12ο του 2010, το πρόβλημα ήταν ιδιαίτερα έντονο. Απέφευγα να το συζητήσω μαζί του γιατί δεν ήθελα να δώσω έμφαση στο γεγονός. Μία φορά που ζήτησα να επισκεφθούμε ειδικό (αλήθεια ποιός είναι ο ειδικόςWink αλλά μου απάντησε αρνητικά γιατι ήξερε ότι θα του περάσει. Κατά τη διάρκεια των χριστ/τικων διακοπών το κούνημα υποχώρησε, αλλά όταν κουραζόταν, παρατηρούσα ότι ξαναερχοταν πιο δυναμικά το τίναγμα. Από τον προηγούμενο Μάιο ασχολείται με δραστηριότητες που τον κουράζουν (πόλο) και ταυτόχρονα τον εκτονώνουν, μήπως και σταματήσει και το τίναγμα. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί να βοηθούν οι παιδοψυχίατροι σε αυτό το πρόβλημα. Δεν ξέρω από πού να αρχίσω το ψάξιμο. Δεν θέλω να του κάνω πιο έντονο το πρόβλημα (γιατί τώρα πια έρχεται μόνος του και μου ζητάει DEPON) για να μην κουνάει το κεφάλι γιατί κουράστηκε. Νομίζω πώς ήρθε η ώρα να επισκεφτώ κάποιον ειδικό, αλλά δεν ξέρω ποιόν. Κάποιον που να μην τον κουράσει παραπάνω με εξετάσεις που δεν θα δώσουν αποτέλεσμα. Φωνητικά τικς δε έχει. Μήπως μπορείτε να με βοηθησετε στην αναζήτηση ειδικού η ειδικότητας στην περιοχή της Ν. Αττικής η της Αθήνας; να επισημάνω ότι και ο μεγάλος μου γιος σε ηλικία 7-9 ετών είχε τικ (τίναγμα χεριών) πριν την έναρξη δραστηριοτήτων, στο οποίο δεν δώσαμε σημασία...
Ευχαριστώ προκαταβολικά και περιμένω κάποια συμβουλή.
Admin, τα φώτα σου σε παρακαλώ!!!!!
Μarios10 σου εύχομαι τα καλύτερα και περιμένω να γράψεις πώς πηγαίνεις τώρα που κάνεις αρκετό καιρό γυμναστική!!!

depyel

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 2
Ηλικία : 52
Points : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 2 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Admin Δευ 24 Ιαν 2011, 09:39

Καλή χρονιά σε όλους μας γενικότερα και καλώς ήλθες στην παρέα μας!
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...
Το ΣΥΝΔΡΟΜΟ TOURETTE καθώς και τα τικ γενικότερα είναι νευρολογικές διαταραχές και έχουν συνήθως κληρονομική προδιάθεση .
Συνήθως πίσω από μια έντονη άρνηση ενός παιδιού μπορεί να κρύβεται μια εν δυνάμη διαταραχή που απλώς δεν γίνεται κατανοητή στους γονείς πχ μπορεί να υπήρχε μια κρυμμένη δυσγραφία και να μην το αντιληφθήκατε ποτέ....αυτό να τον προκάλεσε έξτρα στρές και ίσως να πυροδότησε το τίναγμα του κεφαλιού......όλα αυτά είναι υποθέσεις και τίποτα να μην ισχύει.
Παρόλα αυτά για κάποιο λόγο εκδηλώθηκε ένα τικ, με το να αγνοείτε δεν λύνετε το πρόβλημα, ούτε με τα DEPON...μια καλή αρχή είναι να βρείτε σε πιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ανοίκεται και να σας δούνε μια σειρά από ειδικούς ή ακόμα και ένας παιδονευρολόγος θα ήταν μια καλή αρχή.
Μακάρι να υπήρχε ένα μαγικό φίλτρο και όλα τα παιδιά του κόσμου να γίνοταν καλά, εύκολα και απλά...δυστυχώς δεν υπάρχει, καμμιά φορά μέσα από την αναζήτηση και το ψάξιμο βρίσκεται και η λύτρωση μας , το ίδιο εύχομαι και για εσάς ολόψυχα.
Η καλύτερη βοήθεια μπορεί να έρθει από τους ίδιους τους γονείς καταθέτοντας τις εμπειρίες τους από γιατρούς ή κέντρα που έμειναν ευχαριστημένοι ή δυσαρεστημένοι!!!
Αυτός είναι ένας κατάλογος με τα κέντρα της Αθήνας και Πειρραιά, βρες πιο είναι το πιο βολικό για εσάς και πάρε τηλέφωνο να κλείσεις ένα ραντεβού, συνήθως αργούν πολύ αλλά αυτό που πρέπει να καταλάβεις σε αυτό τον κλάδο είναι πρώτον πως πρέπει να οχυρωθείς με τεράστια υπομονή και γερό στομάχι και κατά δεύτερον να μάθεις να κρίνεις πιο ειδικός είναι κατάλληλος για το παιδί σου(όλοι υποστηρίζουν πως είναι ειδικοί αλλά λίγοι είναι αυτοί που ξέρουν πραγματικά να κατανοούν το πρόβλημα σου....δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι ενοώ...)
καλή δύναμη.....
Α. ΝΟΜΑΡΧ. ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ ΑΘΗΝΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΑ
ΤΑΧΥΔΡ. ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ
ΤΗΛΕΦΩΝΑ

1. ΠΑΙΔΟΨΥΧΙΑΤΡΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ (Π.Ν.Α.)



Α. Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο Νέου Ηρακλείου Αττικής
Σωκράτους 32, Νέο Ηράκλειο, τ.κ.141 22
210 2816598

2102850632

Β. Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο Νέας Σμύρνης
2ας Μαΐου 5, Νέα Σμύρνη, τκ.171 21
210 9321255

210 9323493

Γ. Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο Αθήνας
Γαρέφη4, Ελληνορώσων - Κατεχάκη, 115 25
210 6773442-3

Δ Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο Παλλήνης
Λεωφ. Μαραθώνος 121, Παλλήνη, τκ. 153 51
210 6667224

2106667382

Ε Ιατροπαιδαγωγική Υπηρεσία του Π.Ν.Α
Ραφήνα, τκ. 190 09
22940 77791-5

2. ΓΕΝ. ΝΟΣΟΚΟΜ. ΠΑΙΔΩΝ ΑΘΗΝΩΝ "ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ"



Α Τμήμα Ψυχολογικής Παιδιατρικής
Θηβών και Μ. Ασίας, Γουδί, τκ. 115 27
210 7798748

210 7757496

3. ΓΕΝ ΝΟΣΟΚΟΜ. ΑΘΗΝΩΝ "Ό ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ"



Α. Κοινοτικό Κέντρο Ψυχικής Υγείας Παγκρατίου – Παιδοψυχιατρικό Τμήμα
Φερακύδου 1, Παγκράτι, τκ. 116 35
210 7519550

210 7019444

Β. Κοινοτικό Κέντρο Ψυχικής Υγείας Παγκρατίου - Τμήμα Ενηλίκων
Φερακύδου 5, Παγκράτι, τκ. 116 35
210 7016590

210 7016611

4. ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ - ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ



Α. Κέντρο Κοινοτικής. Ψυχικής Υγιεινής Βύρωνα-Καισαριανής
Δήλου 14. Καισαριανή, τκ. 161 21
210 7640111

210 7644705

5. ΠΕΡ. ΓΕΝ. ΝΟΣΟΚ. ΑΘΗΝΩΝ "ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ"



Α. Κέντρο Ψυχικής Υγείας
Μεσογείων και Ζαλόγγου 6, Αγία Παρασκευή, τκ. 153 43
210 6015079

210 6016030

Β. Τμήμα Ψυχιατρικής Εφήβων & Νέων
Μεσογείων 154, Τ.Κ. 115 27
210 7480901

6. ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ



Α. Κέντρο Ψυχικής Υγείας Περιστερίου
Πλούτωνος και Ηφαίστου, Περιστέρι, τκ. 121 35
210 5756226

210 5766664

7. Γ.Ν. ΑΣΚΛΗΠΙΕΙΟ ΒΟΥΛΑΣ



Α. Ψυχιατρικό Τμήμα
Ναϊάδων 117 α Παλαιό Φάληρο Τ.Κ 175 62
210 9853761

210 9853762

8. Γ' ΔΥ.ΠΕ ΑΤΤΙΚΗΣ



Α. Κέντρο Προστασίας Παίδων "ΜΙΧΑΛΗΝΕΙΟ"
Ακτή Κουντουριώτη 3, Πειραιάς, τκ. 185 34
210 4172400

210 4110508

Β. Παιδικό Αναπτυξιακό Κέντρο Πειραιά
Καραολή & Δημητρίου 39 Πειραιάς, τκ. 185 34
210 4116662

210 4127230

9. Γ. Ν. ΠΕΙΡΑΙΑ " ΤΖΑΝΕΙΟ "



Α. Παιδοψυχιατρικο Τμήμα
Τζανή και Αφεντούλη, Πειραιάς
210 4592000

210 4592967

10. ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΩΝ



Α. Κεντρικό
Νοταρά 58, Αθήνα, τκ 106 83
210 3844733

Α. Αθηνών
Ζαΐμη 2, Εξάρχεια, τκ. 106 83
210 3815711

210 3844733

Β. Παράρτημα Πειραιά
Νοταρά 77, Πειραιάς, τ.κ. 185 35
210 4170500

210 4170546

Γ. Παράρτημα Αιγάλεω
Σούτσου 4, Πλατ. Δαβάκη, Αιγάλεω Αττικής, τκ. 122 43
210 5910065

210 5910066

11. Ι.Κ.Α.



Α. Κέντρο Παιδοψυχικής Υγιεινής Αθήνας
Ηπείρου 17, Αθήνα, τκ. 106 80
210 8801300

210 8801400




12. Γ.Ν. Παίδων Πεντέλης



Α. Εξωτερικά Ιατρεία
Λεωφόρος Πεντέλης, τκ. 152 36, Αθήνα
210 8036300

210 8030402

13. ΓΕΝ. ΠΕΡ. ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ "ΣΙΣΜΑΝΟΓΛΕΙΟ"



Α. Ψυχιατρικός Τομέας (Εφήβων και Ενηλίκων)
Μαρούσι, τκ. 151 26
210 8039911



Α
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 2 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από depyel Πεμ 03 Φεβ 2011, 21:20

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σου Admin. Το Κέντρο της ΠΑλλήνης αναστέλλει τη δραστηριότητά του σε ό,τι αφορά τουλάχιστον νέα ραντεβού, λόγω έλλειψης προσωπικού. Επικοινώνησα με το Κέντρο της Ν. Σμύρνης, όπου έχω ξαναπάει τον γιό μου και μου απάντησαν ότι υπάρχει αναμονή 6μηνη. Θα περιμένω όμως γιατι η ψυχολόγος που τον είχε δει τότε θα τον ξαναδεί και τώρα και είναι αξιολογότατη. Εν τω μεταξύ θα ακολουθήσω και την άλλη οδό (ιδιωτικά), αλλά πρώτα θα πρέπει να πείσω τον γιο μου να επισκεφθούμε και κάποιον ψυχολόγο, αν και ο ίδιος ήταν αρχικά κάθετα αρνητικός. Πιστεύω ότι με λίγη δουλειά κάτι θα καταφέρω. Το "καλό" είναι ότι από τότε που του συζητώ πιο έντονα το θέμα τα συμπτώματα υποχωρούν. Μπορεί να είναι και τυχαίο. Ευχαριστώ πολυ πάντως γιατί μέσα από το φόρουμ, ένοιωσα ότι δεν είμαι μόνη...

depyel

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 2
Ηλικία : 52
Points : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 2 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Admin Δευ 07 Φεβ 2011, 10:18

Καλησπέρα σας!
Με την επιμονή και την επιμονή πάντα βγαίνουμε κερδισμένοι!
Η μεγαλύτερη πλέον ευθύνη των γονιών είναι να βρουν τον κατάλληλο θεραπευτή, καλά κάνετε και το ψάχνετε πολύπλευρα και κυρίως καλά κάνετε και επιμένετε να το συζητάτε με το γιο σας!
Περιμένουμε να μάθουμε για την εξέλιξη σας....
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης