FORUM ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

+14
natasadimas
IODR
dentnick
ioanna_mp80
xristinaki
depyel
μαρια73
DATURA
mar10s
karaga1
korina
kastor
Admin
Aggelikoula
18 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 3 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Aggelikoula Παρ 18 Μαρ 2011, 06:18

Αγαπητή Admin
είδα ότι το topic έχει "κίνηση" και χαίρομαι που έκανες την αρχή για να πούμε κάπου τον πόνο μας και να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας. Μετά από κάποιους μήνες μιλάμε και πάλι.
Έχω κάνει την εξής παρατήρηση: Στον μεγάλο μου γιό που είναι τώρα στα 15 δεν αντιμετώπισα από την αρχή σωστά το θέμα με τα tics. Άργησα να το καταλάβω, γιατί πριν εμφανιστούν τα tics υπήρχαν και άλλα σημάδια (προβλήματα εντέρου, συχνουρίας..) αλλά εγώ ήμουν "αλλού" (μια απαιτητική μαμά με έλλειψη ενσυναίσθησης) Όπως, σου έχω ξαναγράψει αρχίσαμε να μπλέκουμε με γιατρούς, άγχος κτλ. Ο χρόνος όμως περνούσε και το παιδί απομακρυνόταν από εμένα.
Στην κόρη μου, 8 ετών, εμφανίστηκαν εδώ και δύο χρόνια πολύ αραιά. Αν ήταν το πρώτο μου παιδί με tic μπορεί και να μην τα καταλάβαινα. Εδώ όμως πρόλαβα πιστεύω την εξέλιξή τους. Έσκυψα στο παιδί, του έδωσα πολύ περισσότερη αγάπη, της λέω καθημερινά πόσο πολύ την αγαπώ, πόσο γλυκιά είναι. Την κάνω καθημερινά να νιώθει αποδεκτή, σπουδαία, να νιώθει σιγουριά. Σίγουρα και θα την μαλώσω αν χρειαστεί αλλά άλλαξα τον τρόπο μου. Συμβουλεύεις το παιδί, αν το παιδί κάνει λάθος γιατί ως μεγαλύτερος ξέρεις περισσότερα αφού και εσύ έκανες τα ίδια λάθη όταν ήσουν μικρός. Δεν το στήνεις στον τοίχο, γιατί δεν είσαι αλάθητος ούτε εσύ. Η μικρή πάει πολύ καλύτερα, δόξα τον θεό.
ΠΛΗΣΙΑΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ, ΔΕΙΞΤΕ ΤΟΥΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ. ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΑΤΕ ΜΗΠΩΣ ΤΑ TICS ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΨΥΧΙΚΟ ΚΕΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΕΚΦΡΑΣΟΥΝ; ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΡΟΥΣ. ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΣΑΣ, ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ.

ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ. ΑΝΤΛΗΣΤΕ ΔΥΝΑΜΗ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ

Aggelikoula

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 12
Ηλικία : 52
Points : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 3 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Aggelikoula Παρ 18 Μαρ 2011, 06:19

Υ.Γ. Οι γιατροί επικουρικά και συμπτωματικά μπορούν να βοηθήσουν. Η λύση είστε εσείς οι γονείς!

Aggelikoula

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 12
Ηλικία : 52
Points : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 3 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Admin Σαβ 26 Μαρ 2011, 12:47

Αγγελικούλα,
συγνώμη για την καθηστέρηση της απάντησης μου αλλά λόγοι υγειάς το κατέστησαν αδύνατον!
Χαίρομαι να ακούω απόψεις σαν τις δικές σου, αν δεν καταλάβουμε εμείς οι γονείς πως αποτελούμε το σημαντικότερο κρίκο στην εξέλιξη των παιδιών μας τότε όσο λεφτά, αγωνία και τρέξιμο να κάνουμε είναι σχεδόν ανώφελα.
Η ενσυναίσθηση είναι η μεγαλύτερη δύναμη μας, για αυτό άλλωστε ξεχωρίζουμε από τις γιαγιαδες, παππούδες και όλους αυτούς που αγαπάνε τα παιδιά μας....
Το σημαντικότερο είναι να κρατάμε ορθάνοιχτα τα μάτια της ψυχής μας!!!
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 3 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από xristinaki Πεμ 16 Ιουν 2011, 13:12

Καλησπερα σας.
Συγχαρητηρια για το forum.
Διαβασα παρα πολυ συμαντικα πραγματα απο ολους σας και ηρθα στην παρεα σας διοτι αντιμετωπιζω και εγω το ιδιο προβλημα και θα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας και να με βοηθησετε.

Εχω ενα παιδι 9 χρονων και τους τελευταιους 5 μηνες ενω ξεκινησαμε φωνητικα τικ κανουμε και κινητικα (κουναει το κεφαλι δεξια αριστερα, ανασηκωνει τους ωμους και ανοιγοκλεινει τα ματια και ταυτοχρονα κανει και τις φωνουλες.)

Οι φωνουλες εχουν τον ηχο του ''ιιιι ιιι ιιι'' και οχι τον ηχου του λοξυγκα.

Το προβλημα ξεκινησε πριν 3 χρονια μονο με φωνητικα η μονο με κινητικα, ποτε ταυτοχρονα και τα δυο μαζι.
Εχουμε επισκεφτει παιδοψυχολογους, ιατροπαιδαγωγικα κεντρα χωρις κανενα αποτελεσμα και εδω και 1 μηνα που επισκεφτομαστε παιδοψυχιατρο καθε μερα γινεται και χειροτερα (δηλ. επιδεινωνεται η κατασταση του και τα κανει πολυ πιο εντονα ολα αυτα.)

Ενω ειναι χαρουμενος και παιζει κανονικα οπως ολα τα παιδια δεν σταματαει τα τικ καθολου.
Καποια φορα που ηταν στον υπολογιστη και επαιζε καποιο παιχνιδι ειχε αφοσιωθει τοσο πολυ η προσοχη του σε αυτο με αποτελεσμα να μην κανει κανενα απο ολα αυτα τα τικ.

Σημερα αποφασισα να σταματησουμε τον ψυχιατρο γιατι το παιδι αγχονεται παρα πολυ οταν πηγαινουμε εκει.
Κατα παραξενο τροπο οταν πηγαιναμε εκει σταματουσε ολα τα τικ.
Αλλα με το που βγαιναμε απο την πορτα τα ξεκινουσε αμεσως.

Τωρα πλεον δεν ξερω που να το παω, αν πρεπει να το παω σε καποιον αλλο ψυχιατρο, σε νευρολογο, φοβαμαι να μην γινει χειροτερα γιατι πιστευω δεν ειναι και οτι καλυτερο να τρεχει απο γιατρο σε γιατρο.

Θα σας παρακαλουσα πολυ να μου πειτε την γνωμη σας γιατι ειμαι σε απογνωση.
Ειμαι απο την θεσσαλονικη και θα σας παρακαλουσα πολυ να μου πειτε αν γνωριζεται καποιον ειδικο που να ειναι καλος.
Πειτε μου κατι οτιδηποτε πιστευετε οτι θα με βοηθησει εμενα και το παιδι μου.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

xristinaki

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 2
Ηλικία : 49
Points : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 15/06/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 3 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Admin Παρ 17 Ιουν 2011, 11:55

Καλησπέρα και καλώς ήλθατε στην παρέα μας!
Ευχαριστούμε και για τα καλά σας λόγια, το forum αυτό έχει στόχο να κάνει εμάς τους γονείς να βρούμε τρόπους επικοινωνίας, οι οποίοι θα μας ανοίξουν τα μάτια της ψυχής αλλά και του μυαλού!!!
Προσωπική εκτίμηση καλά κάνατε και σταματήσατε τον παιδοψυχίατρο, όταν δεν υπάρχει καλή επικοινωνία για κάποιο λόγο, δεν υπάρχει και νόημα να συνεχίζετε μια κατάσταση. Μπορεί να μην υπήρχει καλή χημεία μεταξύ σας.
Στα σχολικά μας χρόνια είχαμε πολλούς δασκάλους αλλά θυμόμαστε εκείνους που άγγιξαν την ψυχή μας και που μας καταλάβαιναν , το ίδιο συμβαίνει και με τους θεραπευτές μας!!
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως πρέπει να εγκαταλείψετε την προσπάθεια ή πως δεν υπάρχουν ατομα που μπορείτε να επικοινωνήσετε καλύτερα!
Το άγχος είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας που καθορίζει την μετέπειτα συμπεριφορά μας σε πολλές καταστάσεις και ακόμα και αν μια κατάσταση προυπάρχει και είναι σίγουρο πως θα εκδηλωθεί, το άγχος μπορεί να επιδεινώση την ένταση των συμπτωμάτων και την εξέλιξη τους...Μια καλή αρχή ως μητέρα είναι να βοηθήσετε το παιδί σας λίγο να αποσυμπιεστή από πιθανόν άγχη, το καλοκαίρι είναι μια περίοδος που βοηθάει πολύ για δραστηριότητες στην θάλασσα, στην παιδική χαρά και γενικώς για ξέγνοιαστες στιγμές..εκμεταλλευτείτε το!!! Κατά δεύτερη φάση ψάξτε για ένα άλλο θεραπευτή που να μπορεί να έχει καλύτερη επικοινωνία με το παιδί σας...
Το ιατροπαιδαγωγικό Βορείου Ελλάδος είναι ένα πολύ αξιόλογο κέντρο ,με πολύ καλούς ειδικούς!!
ΥΣ:Αποφύγετε την τηλεόραση και τα ηλεκτρονικά παιχνίδια, έχουν πολύ αρνητική επίδραση ...
Είμαι σίγουρη πως μόλις ηρεμήσετε λιγάκι και ξανασκεφτείτε με μεγαλύτερη ηρεμία θα βρείτε την άκρη του νήματος.
Περιμένουμε τα νέα σας!!!

Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 3 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από xristinaki Δευ 20 Ιουν 2011, 08:23

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!! ΠΟΛΥ Admin εχεις δικιο απλα ειναι τοσο δυσκολο να βλεπω το παιδι μου να γινεται ολο και χειροτερα !!! μακαρι να ηξερα να μου ελεγε καποιος τη να κανω για να γινει οπως παλια !!! σ ευχαριστω !!!

xristinaki

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 2
Ηλικία : 49
Points : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 15/06/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 3 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Admin Δευ 20 Ιουν 2011, 11:15

Μερικές φορές είναι πολύ δύσκολο να αποδεχθούμε μια κατάσταση παθογόνα, η οποία νομίζαμε πως ξεφύτρωσε από το πουθενά. Δυστυχώς πολλές φορές στο υπέδαφος αναπτύσσονται παράσιτα τα οποία δεν γίνονται αντιληπτά και μόλις τους δοθεί η ευκαιρία κάνουν την επίθεση τους. Κάπως έτσι φανταστείτε την κατάσταση σας, το ότι δεν βλέπατε τα συμπτώματα δεν σημαίνει πως όλα ήταν εντάξει...είπαμε πολλές φορές τα παράσιτα δεν γίνονται αντιληπτά!!!
Ένα τραμπολίνο βοηθάει πολύ στην εκτόνωση των παιδιών, η παιδική χαρά, βόλτα στη φύση κλπ....μπορεί να σας φαίνονται πολύ καθημερινά αλλά πιστέψτε με πολλές φορές η λύση βρίσκεται μέσα στην καθημερινότητα μας, σε πιο απλά πράγματα από ότι νομίζαμε. Ένα ακριβό παιχνίδι μπορεί να φαντάζει μαγικό στα μάτια των παιδιών μας όμως η εκτόνωση βρίσκεται στο πάρκο, στην παιδική χαρά, στη θάλασσα κλπ.
Περιμένουμε τα νέα σας...
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 3 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από ioanna_mp80 Σαβ 30 Ιουλ 2011, 12:57

[font=Times New Roman][size=12]Καλησπέρα σας![/size][/font]

[font=Times New Roman][size=12]Χαίρομαι που βρήκα το forum σας ψάχνοντας να βρω πληροφορίες για το σύνδρομο Tourette... [/size][/font]

[font=Times New Roman][size=12]Δυστυχώς δεν είμαι παιδί με την ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα φύγουν τα τικ αλλά 30 χρονών ενήλικη και κατά τα άλλα φυσιολογικότατη γυναίκα. [/size][/font]

[font=Times New Roman][size=12]Από μικρή ηλικία εμφάνισα διάφορα τικ τα οποία έφευγαν και επανέρχονταν κατά περιόδους. Οι γονείς μου απευθύνθηκαν σε ειδικούς και όλοι είπαν ότι πολλά παιδία εμφανίζουν τικ σε αυτή την ηλικία τα οποία θα φύγουν μόνα τους. Κανείς δεν μίλησε για το Tourette. Ίσως δεν ήταν γνωστό τότε. [/size][/font]

[font=Times New Roman][size=12]Έμενα όμως δεν έφυγαν ποτέ. Πέρασα φάσεις έντονης έξαρσης οι οποίες θεωρώ πως είχαν να κάνουν με την ψυχολογία μου. Κινητικά αλλά και ηχητικά τικ διαφόρων ειδών με βασανίζουν άλλοτε περισσότερο άλλοτε λιγότερο. Πριν 2 χρόνια ψάχνοντας μόνη μου στο ιντερνετ πιθανούς τρόπους να απαλλαγώ από τα τικ, πρωτοδιάβασα για αυτό το σύνδρομο και η περιγραφή του με αντιπροσώπευε απόλυτα. Απευθύνθηκα σε ψυχολόγο και νευρολόγους οι οποίοι γούρλωσαν τα μάτια στο άκουσμα και μόνο ότι υποθέτω πως έχω κάτι τέτοιο. Το απέρριψαν γιατί μπροστά τους δεν έκανα τίποτα. Η αλήθεια είναι ότι καταφέρνω και τα συγκρατώ μπροστά σε κόσμο. Όχι όμως μπροστά στην οικογένειά μου.[/size][/font]

[font=Times New Roman][size=12]Κάποιο διάστημα απέφυγα να ξανά πάω σε γιατρό γιατί είμαι σε φάση να κάνω τη δική μου οικογένεια και δεν ήθελα να πάρω φάρμακα. Είναι όμως ανυπόφορο. Αυτήν την περίοδο έχουν επιδεινωθεί πάρα πολύ σε συνδυασμό με τρομερό άγχος για τα πάντα γύρω μου. Νιώθω απελπισμένη. [/size][/font]

[font=Times New Roman][size=12]Σε τι γιατρό πρέπει να απευθυνθώ; Και τι να κάνω για να μην το απορρίψει αμέσως;[/size][/font]

[font=Times New Roman][size=12]Ευχαριστώ για το χρόνο σας![/size][/font]

ioanna_mp80

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 1
Ηλικία : 43
Points : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 3 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Admin Τρι 09 Αυγ 2011, 12:34

Καλησπέρα σας!
Καταρχάς να σας ζητήσω χίλια συγνώμη αλλά ήμουν σε άδεια και απολάμβανα τις διακοπούλες μας!!! Χαίρομαι πολύ που είστε στην παρέα μας...
Λυπάμαι που θα το πω αυτό αλλά στην Ελλάδα το πιο δύσκολο είναι να βρεις γιατρό ο οποίος όχι απλώς θα είναι καλώς στην ειδικότητά του αλλά να μπορεί να είναι και άνθρωπος που να σκύψει πάνω στο πρόβλημα σου!!!
Μπορείτε να συμβουλευτήτε νευρολόγο αλλά και ψυχίατρο...αλλά σας το ξαναλέω δεν έχει καμμία σημασία...πρώτα από όλα πρέπει να βρείτε κάποιον που να σας ακούσει!!!
Συνήθως στα άτομα που μας δημιουργούν άγχος τα τικς εκδηλώνουντε εντονότερα, μήπως κάτι τέτοιο μπορεί να συμβαίνει και με την οικογένεια σας;
Μερικές φορές οι φαρμακευτική αγωγή βοηθάει και έχει αρκετά θετικά αποτελέσματα, αλλά αν σκέφτεστε για εγκυμοσύνη τότε πρέπει να συμβουλεύτειτε τον θεράποντα ιατρό σας.
Εγώ πάλι θα σας συμβούλευα κάτι πιο φυσικό και εύκολο...να απολαύσετε την φύση και να αφήσετε να κάνει το θαύμα της, περπάτηστε ξυπόλητη στο γρασίδι, ξαπλώστε στη γη, φοράτε πάντα δερμάτινα παπούτσια, αποφύγετε τις πλαστικές παντόφλες(είναι κακός αγωγός), κάντε βόλτα σε μια ήσυχη παραλία, μια βόλτα στο δάσος και είμαι σίγουρη πως τα ενοχλητικά συμπτώματα θα μειωθούν. Αναπτύξτε την ηρεμία στον εσωτερικό σας ευατό και θα επέλθει και στο σώμα σας!!! Φυσικά δεν αποτελούν θεραπεία όλα αυτά που σας λέω αλλά μια εναλλακτική εκδοχή, έτσι και αλλιώς δεν έχετε να χάσετε τίποτα παρά μόνο να επωφελειθήτε από τα αγαθά της φύσης.
Ο Πλάτωνα είχε πει, πως μέσα στο σώμα μας βρίσκεται ένα ανώτερο όργανο "η ψυχή" , την οποία πρέπει να την καλλιεργούμε και να την φροντίζουμε σαν μικρό παιδάκι, έλεγε δε πως και το σώμα μας πρέπει να το φροντίζουμε και να του δίνουμε ότι έχει ανάγκη αρκεί να μην υπερβάλλουμε διότι η υπερβολή βλάπτει, αυτό λοιπόν το ονόμασε αρμονία! Αυτό θα σας συμβούλευα και εγώ, φροντίστε την ψυχή σας αλλά και το σώμα σας, μειώστε το άγχος....προσπαθήστε να ισορροπήσετε αυτά τα δυο, όσο πιο πολύ εναρμονιστούν τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έχετε!

ΥΣ: Μπορεί να σας ακούγονται πολύ θεωρητικά όλα αυτά...αλλά αν αφήσετε τη λογική σας στην ακρούλα και βάλετε το συναίσθημα σας να υπερτερήσει, είμαι σίγουρη πως θα καταλάβετε πως αυτό που έχετε πρώτα από όλα ανάγκη είναι ή ψυχική σας ηρεμία και σε συνδιασμό με ένα κάλο επιστήμονα θα έχετε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 3 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από DATURA Κυρ 06 Νοε 2011, 18:34

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΜΕ ΤΟ SITE. ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥΣ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΔΩ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΜΟΝΟΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΤΩΝ 5 ΧΡΟΝΩΝ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ TOYRETTE ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΓΑΠΗΣΟΥΜΕ. ΕΓΩ ΩΣ ΜΗΤΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ. ΞΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΤΟ ΠΗΡΑΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΠΕΣΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΣΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ. ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΗΡΕ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΣΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΕΡΑΣΕ ΣΕ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ. ΕΙΜΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΦΟΒΙΣΜΕΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΡΟΔΙΝΑ ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΥΔΡΟΜΟ ΤΙΣ ΚΑΛΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ. ΤΟΝ ΠΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ. ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΡΕΙ. ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΠΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΕΙ. ΠΙΟ ΔΥΚΟΛΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΦΗΒΕΙΑ. ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ. ΓΥΡΙΣΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΑΘΗΝΑ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥΣ ΠΑΙΔΟΝΕΥΡΟΛΟΓΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΚΟΥΣ ΚΑΙ ΒΕΛΟΝΙΣΤΕΣ ΜΗΠΩΣ ΜΑΘΩ ΚΑΤΙ. ΛΟΙΠΟΝ ΕΜΕΙΣ ΜΕΛΕΤΑΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ. ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. ΚΑΛΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΘΕΡΑΠΕΥΣΕΙ, ΔΕΝ ΘΕΡΑΠΕΥΕΤΑΙ ΤΟ TOURETTE. Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ.

DATURA

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 15
Ηλικία : 53
Points : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 15/04/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 3 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από DATURA Κυρ 06 Νοε 2011, 18:38

IΩΑΝΝΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΓΙΑΤΡΟ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΣ ΦΑΡΜΑΚΑ. ΑΣΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΟΥ. ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ Η ADMIN. ΒΡΕΣ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ΤΡΟΠΟΥΣ ΧΑΛΑΡΩΣΗΣ.

DATURA

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 15
Ηλικία : 53
Points : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 15/04/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 3 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από dentnick Παρ 02 Δεκ 2011, 02:27

Μιας και δεν μπορω να στειλω το link, αν θελετε μπειτε στο you tube και αναζητηστε tourette brendan stack

dentnick

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 2
Ηλικία : 51
Points : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 3 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Admin Παρ 02 Δεκ 2011, 03:37

Καλησπέρα σας!
Καλώς ήλθατε στην παρέα μας, έχετε κάποια δυσκολία στο να κάνετε επικόλληση κάποιο σύνδεσμο; Στο συγκεκριμένο φόρουμ πάντως επιτρέπεται, οπότε αν θέλετε μπορείτε να μας δώσετε το link.
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 3 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από dentnick Τρι 13 Δεκ 2011, 07:27

[url=https://www.youtube.com/results?search_query=dr.+brendan+stack+tourettes+&oq=brendan+stack&aq=2m&aqi=g1g-m2&aql=&gs_sm=c&gs_upl=128395l131408l0l133279l13l12l0l0l0l0l287l2206l2.3.7l12l0]https://www.youtube.com/results?search_query=dr.+brendan+stack+tourettes+&oq=brendan+stack&aq=2m&aqi=g1g-m2&aql=&gs_sm=c&gs_upl=128395l131408l0l133279l13l12l0l0l0l0l287l2206l2.3.7l12l0[/url]

dentnick

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 2
Ηλικία : 51
Points : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 3 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Admin Κυρ 18 Δεκ 2011, 12:56

Πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση, φαίνεται αρκετά αποτελεσματική...σας ευχαριστούμε για το λινκ! Smile
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 3 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από IODR Δευ 19 Νοε 2012, 10:07

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΟΥΡΕΤ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥΣ

IODR

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 1
Ηλικία : 65
Points : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 3 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από natasadimas Παρ 18 Ιαν 2013, 10:24

το παιδι μου πασχει απο το συνδρομο τουρετ. τον βοηθησε η υπνοθεραπεια.κοιμαται χωρις να ξυπναει τη νυχτα και τα τικς μειωθηκαν κατα 80%.βοηθαει επισης η νευροαναδραση,η γιογκα και οτι εχει να κανει με τον αυτοελεγχο.

natasadimas

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 1
Ηλικία : 54
Points : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 3 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Magia Τετ 26 Φεβ 2014, 04:11

Καλησπέρα σε όλους σας
Είμαι νέα στο forum
Σχετικά με το συνδρομο tourette ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος απο εσάς έχει δοκιμάσει την Ομοιοπαθητικη.
Θα με ενδιέφερε πολυ η γνώμη σας. Σκέφτομαι να στραφώ εκει μήπως βοηθήσει.


Magia

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 3
Ηλικία : 53
Points : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 3 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από koulini Κυρ 28 Σεπ 2014, 23:23

Καλημέρα!
Έχω ένα παιδάκι 6 χρονών και διαγνώστηκε από τους ειδικούς του Σισμανόγλειου ήπια μορφής Σύνδρομο Tourette. Θα ήθελα πολύ να επικοινωνήσω με γονείς που αντιμετωπίζουν κάτι αντίστοιχο στην οικογένειά τους.

koulini

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 1
Ηλικία : 42
Points : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 23/09/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 3 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Magia Δευ 29 Σεπ 2014, 11:57

Καλησπέρα,
Μπορω να καταλάβω πως αισθάνεσαι μετά την επίσκεψη και διάγνωση από τους ειδικούς του Σισμανογλειου.
Θυμαμαι πως όταν φυγαμαι απο εκει σκεφτόμουν ότι απλά θα πρέπει να περιμένω να μεγαλώσει και να ελπιζω ότι θα περάσει.
Αμεσα την ξεκίνησα ομοιπαθητική. Δεν την πίστευα, αλλα δεν είχα και απο αλλου να πιαστώ.
Κι όμως. Εχω να σου πω ότι είδαμε μεγαλη διαφορα! Τα συμπτωματα ειναι πια ελαχιστα. Καποιος που δεν γνωρίζει, δεν καταλαβαίνει καν την υπαρξη τικς.
Η αλήθεια είναι ότι τωρα τον Σεπτέμβριο με το αγχος που είχε έκανε λίγα παραπάνω αλλά και πάλι τόσο λίγα που οι εκτός οικογενείας δεν μπορουν να τα δουν.


Magia

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 3
Ηλικία : 53
Points : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 3 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από koulini Σαβ 08 Νοε 2014, 03:04

Γειά σου Magia,
Πόσο καιρό σας έχει γίνει η διάγνωση;
Και αν θες να μου πεις τι συμπτώματα έχει κάνει.

koulini

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 1
Ηλικία : 42
Points : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 23/09/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 3 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Magia Σαβ 08 Νοε 2014, 07:13

Τον Φεβρουάριο του 2014 Τα συμπτώματα ηταν όλα όσα εχει η διάγνωση. Εσείς πως πάτε;

Magia

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 3
Ηλικία : 53
Points : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 3 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από Λίλα Σαβ 29 Νοε 2014, 02:40

Καλημέρα,

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιον ειδικό ή κάποιο κέντρο για τη διάγνωση του συνδρόμου στην περιοχή της Λάρισας; Πρόκειται για ενήλικα.

Ευχαριστώ πολύ

Λίλα

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 1
Ηλικία : 37
Points : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!) - Σελίδα 3 Empty Απ: Επικοινωνια με γονεις παιδιών με tourette (βοηθάει!!)

Δημοσίευση από ameli Δευ 30 Νοε 2015, 13:55

Καλησπέρα σας
Σήμερα πήρε την διάγνωση απο σισμανόγλειο καλή μου φίλη με σύνδρομο τουρετ ετών 9 κοριτσάκι το καταλάβανε οι γονείς 6-7 αλλά χάσανε χρόνο ψάχνοντας. Θέλω την βοήθεια σας για το τι προτείνετε απο εμπειρία γιατί ψάχνουν άλλες μεθόδους να αποφύγουν την φαρμακευτική αγωγή που τους προτείνανε. Δεν θέλουν να χάσουν άλλο χρόνο απο λάθος διαγνώσεις, το παιδί ζητάει κ απο μόνο του βοήθεια γιατί έχει κουραστή. Εκ των προτέρων ευχαριστούμε για την βοήθεια ( οι γονείς δεν τα πάνε καθόλου καλά με το ιντερνετ για αυτό μεσολαβώ εγώ )

ameli

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 1
Ηλικία : 47
Points : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 30/11/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης