FORUM ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αντιμετωπιση παραβατικότητας στο σχολειο

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αντιμετωπιση παραβατικότητας στο σχολειο Empty Αντιμετωπιση παραβατικότητας στο σχολειο

Δημοσίευση από Aggelikoula Πεμ 05 Νοε 2009, 06:44

Αγαπητή Admin
σκέφτηκα να μοιραστώ μαζι σου εναν προβληματισμό μου. Είμαι εκπαιδευτικός στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση (Λύκειο) και εξεπλάγη από τον τροπο που αντιμετωπίζονται ακόμη και ήπιες μορφές παραβατικότητας στο σχολείο από τον σύλλογο διδασκόντων. Η μονη "αντιμετωπιση" που έχω δει εδώ και 10 χρόνια που διδάσκω σε δημόσιο σχολείο είναι η 3ήμερη με 5ημερη αποβολή. Έτσι για να "ξεμπερδεύουμε". Να πουμε ότι τιμωρήσαμε τον μαθητή και έτσι λύθηκε το πρόβλημα. Δεν κατάφερα να πείσω τους συναδέλφους ότι πρέπει να "ψαχτούμε" λίγο περισσότερο, να προσπαθήσουμε να προλάβουμε την βίαιη συμπεριφορά ή να την αντιμετωπίσουμε με πιο παιδαγωγικά μέτρα απο την αποβολή. Μπορείς να μου προτείνεις κάποια sites, κάποιες οδηγίες από το Υπουργείο Παιδειας (εγώ δεν βρήκα τιποτε), κάποια άρθρα ή βιβλία από ειδικούς που να αφορούν την αντιμετώπιση της παραβατικότητας στο σχολείο και ειδικά τις σχολικές ποινές μήπως και πεισθούν οι συνάδελφοι για μια νέα αντιμετώπιση;

flower
Πολύ Φιλικά
Aggelikoula

Aggelikoula

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 12
Ηλικία : 52
Points : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντιμετωπιση παραβατικότητας στο σχολειο Empty Απ: Αντιμετωπιση παραβατικότητας στο σχολειο

Δημοσίευση από Admin Παρ 06 Νοε 2009, 14:01

Αγαπητή φίλη, χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους και κυρίους εκπεδευτικούς να έχουν τέτοιου είδους προβληματισμούς.
Δυστυχώς η σχολική βία είναι αναπόστατο κομμάτι της βίας και της παραβατικότητας που εμφανίζεται στην κοινωνία.
Θα δανειστώ τα λόγια της Κ. Κατερίνα Σώκου (Κοινωνιολόγος υγείας και ιατρικής). "Ο έλεγχος της βίας στη σχολική κοινότητα, χωρίς μέτρα πολιτικής που να αντιμετωπίζουν το πρόβλημα που υπάρχει στην ευρύτερη κοινωνία, δεν είναι μόνο ένα απλό ημίμετρο, είναι μέτρο συντήρησης και διαιώνισης της βίας . Πριν ή παράλληλα με το σχεδιασμό πολιτικών για τον έλεγχο της σχολικής βίας χρειάζεται να σχεδιαστούν και να λειτουργήσουν μέτρα και πολιτικές για την πρόληψη της βίας στην κοινωνία. Αλλωστε η σχολική βία δεν περιορίζεται στη στάση και τη συμπεριφορά μεταξύ των μαθητών. Η βία στο σχολείο και στην κοινωνία εκφράζεται κυρίως από ανθρώπους που διαχειρίζονται την εξουσία. "
Δεν μπορούμε επομένως να περιορίσουμε την παρεμβατικη συμπεριφορά αν η εικόνα της κοινωνίας και κατά επέκταση του ίδιου του ευατού μας ειναι "μέτρια, απαθή και αδιάφορη."
Προσωπική μου άποψη δεν χρειάζεται κανένα νομικό πλαίσιο, κανόνας και θεσμός για να πείσετε πως η αποβολή δεν είναι τρόπος αντιμετώπισης. Χρειάζεται να αγγίξετε το συναίσθημα αυτών των ανθρώπων, να προβληματιστούν τι ωθούν αυτά τα παιδιά στη βία συμπεριφορά και αν είναι όντως οι πραγματικοί ένοχοι ή μήπως η ίδια η κοινωνία και το σύστημα που είναι "σάπιο"? Νομίζω απλώς πως τα παιδιά δηλώνουν έστω και με έναν παθολογικό τρόπο το πρόβλημα τους.
Σε αυτό το σημείο δεν θα ήθελα καθόλου να αγγίξω το θέμα του υπουργείου παιδείας για την ύπαρξη κοινωνικών λειτουργών, ψυχολόγων και όλων των ειδικοτήτων που χρειάζονται σε ένα σχολικό περιβάλλον. . .
Παρόλα αυτά ένα πάρα πολύ καλό συλλογικό έργο είναι η Παιδική παραβατικότητα και σχολείο- επιμέλεια: Θεόδωρος Β. Θάνος, Η ΠΑΙΔΙΚΗ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Πούλιος Ιωάννης. Όσο για την νομοθεσία θα έλεγα καλύτερα να μην μπείτε στον κόπο καν να ασχοληθείτε, προσωπική μου ταπεινή γνώμη είναι πως είναι επίτηδες ασαφής διότι το ίδιο κράτος αδυνατεί να τηρήσει αυτά που το ίδιο οριοθετεί.
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντιμετωπιση παραβατικότητας στο σχολειο Empty Απ: Αντιμετωπιση παραβατικότητας στο σχολειο

Δημοσίευση από Aggelikoula Σαβ 07 Νοε 2009, 08:37

Admin μου ευχαριστώ πολύ

Aggelikoula

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 12
Ηλικία : 52
Points : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης