FORUM ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

υπερκινητικοτητα αχ!

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

υπερκινητικοτητα αχ! Empty υπερκινητικοτητα αχ!

Δημοσίευση από korina Τετ 29 Απρ 2009, 14:14

καλησπερα και απο εμενα Very Happy
εχω ενα κοριτσακι 6,5 χρονων με υπερκινητικοτητα και διασπαση προσοχης, εχουμε κανει εργοθεραπειες. ημασταν τυχεροι και λογοθεραπειες δεν χρειαστηκε διοτι ηταν μια χαρα.
Στο σχολειο τα παει γενικα καλα αλλα ακομα παλευουμε με την διασπαση προσοχης....μας περνει τον διπλασιο χρονο για να διαβασουμε, ενω η υπερκινητικοτητα της εχει πεσει αρκετα!
Αντιμετωπησαμε πολλες αισθητηριακες δυσλειτουργιες αλλα τωρα ειναι καλυτερα, παρολα αυτα τα απτικα της ακομα την ταλαιπωρουν και παντα ειναι θεμα προς συζητητση τι ρουχα θα φορεσει...την ενοχλουν φοβερα πολλες ποιοτητες υφασματων και κυριως το τζιν.
Θα ηθελα να ανταλλαξω γνωμες με αλλους γονεις που εχουν τα παιδια τους παρομοιες δυσκολιες.

korina

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 43
Ηλικία : 53
Points : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

υπερκινητικοτητα αχ! Empty Απ: υπερκινητικοτητα αχ!

Δημοσίευση από kastor Πεμ 30 Απρ 2009, 09:56

καλώς ηρθες korina, εαν δεν εχει κατακτησει ακομα την αναγνωση θα σου προτεινα να παρεις ενα μικρο κομματι χαρτι να κανεις μια μικρη τρυπα στην μεση και να την βαλεις να σου διαβαζει ενα ενα τα γραμματα και μονο αυτο που βλεπει ωστε να συνηθισουν τα ματια της να εστιαζουν μεσα απο την τρυπα του χαρτιου,εαν δεν εχει κατακτησει την αναγνωση οπως προανεφερα και επισης θα την βαλεις να κανει αντιγραφη σε ενα λευκο χαρτι,θα γραψεις δυο σειρες στην αρχη,οχι μεγαλες , και θα της πεις να τις αντιγραψει στην πισω σελιδα ωστε να αξασκει και την βραχυπροθεσμη μνημη και την εστιαση στα γραμματα, στην αρχη θα παρατηρησεις οτι θα γραφει ενα γραμμα και θα γυριζει να δει το επομενο,στην αρχη ετσι κανουν ολα τα παιδια ,ελπιζω να βοηθησα

kastor

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 69
Ηλικία : 47
Points : 87
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

υπερκινητικοτητα αχ! Empty Απ: υπερκινητικοτητα αχ!

Δημοσίευση από kastor Πεμ 30 Απρ 2009, 10:13

η αναφορά μου ήταν στο ότι σας παίρνει πολύ ώρα για να διαβάσετε και φαντάζομαι ότι παιδεύεστε και οι δύο.

kastor

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 69
Ηλικία : 47
Points : 87
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

υπερκινητικοτητα αχ! Empty Απ: υπερκινητικοτητα αχ!

Δημοσίευση από korina Πεμ 30 Απρ 2009, 12:16

Sorry το λάθος ηταν δικο μου, δεν εγινα σαφης...ας αρχισω απο την αρχη.
Η μικρη παει πρωτη δημοτικου, λοιπον καναμε εργοθεραπειες τρια σχεδον χρονια πριν. Ειχαμε ενα εργοθεραπευτη που μας βοηθησε πολυ στην κατακτηση της γραφης και αναγνωσης(ειναι ευστροφο παιδι και γενικως τα παιρνει ευκολα), το προβλημα μας ειναι πως δεν συγκεντρωνεται στην ωρα των ασκησεων και κανει συνεχως λαθη απροσεξιας.
Στην αναγνωση ειναι πολυ καλη, διαβαζει απο περισυ...απλως μπορει την ωρα που γραφει να ασχολειται μια ωρα με τα μολυβια της, να παιζει με την σβηστρα, να αναιβοκατεβαινει στην καρεκλα κλπ μεχρι να καταφερω να την οργανωσω εχει γινει πτωμα απο την κουραση....ουφ και μονο που τα λεω κουραζομαι.
Οσο καναμε εργοθεραπειες ηταν αψογη και τα πηγαινε περιφημα αλλα οταν αρχισε το σχολειο και αρχισε να μιμειται συμπεριφορες αλλων παιδιων τα πραγματα ξεφυγαν απο τον ελεγχο μου............και τον δικο της.
Αν δεν ειχαμε το προβλημα με την συγκεντρωση θα μπορουσε να ηταν πολυ καλη μαθητρια, ανησυχω μηπως αυτο το πραγμα επιρεασει την αποδοση της και την αφησει πισω...θα μπορουσα να κανω κατι για να την βοηθησω στην διασπαση προσοχης;

korina

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 43
Ηλικία : 53
Points : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

υπερκινητικοτητα αχ! Empty Απ: υπερκινητικοτητα αχ!

Δημοσίευση από Admin Πεμ 30 Απρ 2009, 12:24

Κορινα καλως ηλθες στην παρεα μας!
να σου ζησει του κοριτσακι!
Εγω το μονο που εχω να πω ειναι πως η διασπαση προσοχης με τον καιρο συνεχως βελτιωνεται και πως πεφτουν τα επιπεδα της υπερκινητικοτητας καθως μεγαλωνει το παιδι.
Πανω απο ολα αυτα τα παιδια χρειαζονται υποστηριξη και σωστο χειρισμο...οπλισου με δυναμη και κουραγιο και ειμαι σιγουρη πως θα βρειτε το σωστο δρομο!
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

υπερκινητικοτητα αχ! Empty Απ: υπερκινητικοτητα αχ!

Δημοσίευση από kastor Πεμ 30 Απρ 2009, 12:59

δεν ξέρω εάν έχεις δοκιμάσει να κάνετε διαλείμματα κατά την ώρα που διαβάζετε,εννοώ ότι κάθεστε στην καρέκλα και της δειχνες τους δείκτες του ρολογιο και λες όταν πάει σε αυτόν τον αριθμό ο μεγάλος δείκτης θα κάνεις διάλειμμα για να παίξεις και μετά πάλι θα διαβάσουμε, αλλά όταν πω ότι τέλος το διάλειμμα θα με ακούσεις και θα καθίσεις ,στην αρχή προσπάθησε να περιορίσεις και όχι να εξαλείψεις "κακές συνήθειες".αυτα που σου λέω είναι ιδέες που χρειάζονται προσπάθεια ,. πιο πάνω κατάλαβα ότι δυσκολεύεται στην κατανόηση της σχολικής ύλης και γιαυτό είπα κάποια πράγματα.υπομονή, δουλειά και ΠΟΤΕ φωνές και ξεσπάσματα.

kastor

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 69
Ηλικία : 47
Points : 87
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

υπερκινητικοτητα αχ! Empty Απ: υπερκινητικοτητα αχ!

Δημοσίευση από korina Παρ 01 Μάης 2009, 05:45

[quote="kastor"] δουλειά και ΠΟΤΕ φωνές και ξεσπάσματα.[/quote]
Ειλικρινα καθε φορα πρωτου κατσουμε να διαβασει λεω στον ευατο μου πως θα προσπαθησω να μην φωναζω και θα ειμαι ψυχραιμη και αρκετες φορες το καταφερνω αλλα ντρεπομαι και που το λεω μερικες φορες νοιωθω πως το αιμα φτανει στο κεφαλι μου...τα νευρα μου ειναι σε κατασταση εκτακτου αναγκης...γινομαι πυραυλος(βεβαια δεν την συμπεριφερομαι ασχημα) αλλα μερικες φορες φωναζω και λεω πραγματα που μας στεναχωρουν. Embarassed
Μακαρι να μπορουσα να ειμαι παντα ψυχραιμη και να συμπεριφερομαι οπως πρεπει ...δυστυχως μερικες φορες δεν τα καταφερνω.
Ειναι απιστευτο ενα παιδι με δεπυ τι μπορει να κανει ....μονο οσοι γονεις εχουν μπορουν να καταλαβουν τι εννοω!!!
Με βλεπω να πεταω καμια μερα στο διαστημα χα!χα! bom

korina

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 43
Ηλικία : 53
Points : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

υπερκινητικοτητα αχ! Empty Απ: υπερκινητικοτητα αχ!

Δημοσίευση από Admin Παρ 01 Μάης 2009, 08:54

Όπως προανάφερα κανείς δεν έιναι τέλειως, οπότε ηρέμησε σε πρώτη φάση!
Η ένταση φέρνει μόνο αρνητικά αποτελέσματα και δεν βοηθάει σε τίποτα.
Προσπάθησε να μην νοίωθεις ενοχές και τύψεις ακόμα και για τις στιγμές που δεν συμπεριφέρθηκες όπως θα ήθελες.
Εντόπισε τα λάθη σου και προσπάθησε την επόμενη φορά να τα αποφύγεις.
Απομάκρυνε όλα αυτά που μπορεί να σας δημιουργούν ένταση πχ βάλτην να διαλέξει ένα μολύβι και μία σβήστρα(εξαφάνισε τα υπόλοιπα από μπροστά της).
Βάλε μπροστά της ένα πίνακα ανακοινώσεων με όλες τους κανόνες γραμματικής που έχουν διδαχθεί ώστε κάθε φορά που κάνει ένα γραμματικό λάθος να της δείχνεις τον ανάλογο κανόνα(βοηθάει στην απομνημώνευση και στην αποτύπωση).
Ενοείται πως πρέπει να υπάρχει ηρεμία στο χώρο του διαβάσματος, χωρίς τηλεόραση και κόσμο να πηγαινοέρχεται ώστε να μην υπάρχουν αφορμές για διάσπαση προσοχής.
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης