FORUM ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

τι γινεται οταν ενήλικας ανακαλύπτει οτι εχει έλλειψη συντονισμού

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

τι γινεται οταν ενήλικας ανακαλύπτει οτι εχει έλλειψη συντονισμού Empty τι γινεται οταν ενήλικας ανακαλύπτει οτι εχει έλλειψη συντονισμού

Δημοσίευση από mairy Παρ 10 Απρ 2015, 05:37

Καλησπέρα, χαρηκα πολύ που υπάρχει αυτό το φορουμ για να πω και γω την δικιά μου ιστορία. Διάβασα τις ιστορίες των μανάδων για τα παιδιά τους και νόμιζα οτι διαβαζα στιγμές απο την ζωή μου. Είμαι 27 χρονων απο τοτε που θυμάμαι τον εαυτό μου δυσκολευομουν να συμμετέχων σε ομαδικά παιχνίδια, όταν μου έριχναν τα αλλά παιδιά την μπάλα αντί να την πιάσω μου έπεφτε κάτω, δεν μπορουσα να κατεβω κατηφορες η σκαλιά χωρίς κάποιος να με κρατάει η να στηριζόμαι κάπου, δεν τα πήγαιναν καλά στα μαθηματικα παρότι διαβαζα δεν τα πήγαιναν καλά στις ξένες γλώσσες ειδικα στο προφορικό κομμάτι,  δεν μπορουσα να κάνω πραγματα πολύ γρήγορα έγραφα με το δεξι αλλά έτρωγα με το αριστερό και χρησιμοποιουσα κυρίως το αριστερό εκανα και κάνω απιαισια γραμματα ειδικα όταν βιαζομαι δεν μπορω να ζωγραφίζω απλα πραγματα να κάνω μια ευθεία γραμμή χωρίς χάρακα κ.α . Το θέμα όμως είναι τι γίνεται όταν ένας ενήλικας ανακαλυψει τώρα σε τέτοια ηλικία οτι μάλλον έχει κάποιο πρόβλημα συντονισμού. Αναρωτιέμαι τι μπορω να κάνω τώρα αν μπορεί να διορθωθεί κάτι και να αρχίσω να ζω πιο φυσιολογικά και σε ποιους θα πρεπε να απευθυνθω

mairy

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 2
Ηλικία : 37
Points : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

τι γινεται οταν ενήλικας ανακαλύπτει οτι εχει έλλειψη συντονισμού Empty Απ: τι γινεται οταν ενήλικας ανακαλύπτει οτι εχει έλλειψη συντονισμού

Δημοσίευση από Admin Σαβ 11 Απρ 2015, 15:54

Καλώς μας ήλθες και Χριστός Ανέστη!!!
Σας ευχαριστούμε που μοιραστήκατε την δική σας ιστορία μαζί μας!
Η αλήθεια είναι πως είμαστε συνηθισμένοι να ακούμε για αναπτυξιακές και νευρολογικές διαταραχές που πλήτουν κυρίως τα μικρά μας παιδιά και σπάνια ενήλικες. Οπότε θίγεται ένα θέμα το οποίο ουσιαστικά μένει ανέγγιχτο στην ελληνική κοινωνία και ίσως και σε πολλά άλλα κράτη.
Η διάγνωση συνήθως γίνεται στην παιδική ηλικία και το ίδιο και η αντιμετώπιση του εκάστοτε προβλήματος όπου αντιμετωπίζεται με εργοθεραπίες, λογοθεραπίες, ψυχολογική υποστήριξή και ότι άλλο κρίνετε απαραίτητο...αυτό εώς το πολύ στην ηλικία της ενηλικίωσης. Από εκεί και πέρα από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει επίσημος κρατικός φορέας που να ασχολείται με ενήλικες. Παρόλα αυτά υπάρχουν πολύ ειδικοί στον ιδιωτικό τομέα που θα μπορούσαν να ασχοληθούν και να βοηθήσουν πιο πολύ με συμβουλετικό χαρακτήρα, επίσης ίσως η γυμναστική-γιόγκα θα ήταν κάτι που θα μπορούσε να σας βοηθήσει.
Το πιο σημαντικό από όλα που πρέπει όμως να κατανοήσετε είναι πως όλα αυτά τα συμπτώματα που περιγράφεται δεν σημαίνει απαραίτητα πως εσείς έχετε έλλειψη συντονισμου για αυτό απαραίτητη είναι η αξιολόγηση από ένα ειδικό πριν από κάθε ενέργεια.
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

τι γινεται οταν ενήλικας ανακαλύπτει οτι εχει έλλειψη συντονισμού Empty Απ: τι γινεται οταν ενήλικας ανακαλύπτει οτι εχει έλλειψη συντονισμού

Δημοσίευση από mairy Σαβ 25 Απρ 2015, 11:39

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Αναρωτιέμαι όμως και εγώ τι άλλο θα μπορούσαν να είναι γιόγκα εκανα ενα διαστημα τώρα κάνω πιλατες δεν ξέρω αν θα μπορούσε να είναι εξίσου βοηθητική.Ευχαριστώ που ακουσατε την ιστορία μου.


mairy

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 2
Ηλικία : 37
Points : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

τι γινεται οταν ενήλικας ανακαλύπτει οτι εχει έλλειψη συντονισμού Empty Απ: τι γινεται οταν ενήλικας ανακαλύπτει οτι εχει έλλειψη συντονισμού

Δημοσίευση από Admin Σαβ 23 Μάης 2015, 06:36

Είναι χαρά μας που μοιράστηκες την ιστορία σου...εμείς σε ευχαριστούμε. Λυπάμε που άργησα τόσο πολύ να απαντήσω αλλά ήμουν σε φάση μετακόμισης και δεν είχα ίντερνετ.
Οποιαδήποτε γυμναστική βοηθάει πάντα στον έλεγχο των κινήσεων μας, άλλα λιγότερο και άλλα περισσότερα...βοηθάει σίγουρα όμως.
Όσο για το τι άλλο θα μπορούσε να είναι...να είσαι σίγουρη πως μερικές φορές δεν μπορούμε καν να φανταστούμε τι μας συμβαίνει...σωματικά και ψυχικά!!!
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης