FORUM ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη!

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη! Empty επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη!

Δημοσίευση από korina Τρι 05 Μάης 2009, 22:27

αυτο που εγινε εχθες ηταν απεριγραπτο...ειμαι οχι πυραυλος αλλα ολοκληρο το διαστημα bom
Ξεκινησαμε στις 6 το απογευμα να κανουμε τα μαθηματα και τελειωσαμε στις 9.30 για να κανουμε μια φωτοτυπια και δυο ασκησεις.
ειναι απιστευτο, εγω φοβουμουν την υπερκινητικοτητα της και μας εχει γινει εφιαλτης η διασπαση προσοχης!
Δεν συγκεντρωνεται με τιποτα...ειμαι απελπισμενη δεν ξερω τι να κανω.
Βασικα το περιεργο ειναι πως μεχρι πριν λιγο καιρο εκανε ολες τις ασκησεις μονη της και τωρα δεν ειναι σε θεση να κανει ουτε την αντιγραφη της.
δεν καταλαβαινω τι εγινε Sad σιγα σιγα ειχε μια φθινουσα πορια και τωρα πιασαμε πατο.
Βοηθειαααααααααααααααααααα αν εχεις καποιος καμια ιδεα ειμαι ολο αυτια study αυτο δεν υπαρχει περιπτωση να το αφησω να συνεχιστει
ενω γνωριζει ολους τους κανονες μονιμως κανει λαθη απροσεξιας, αντιγραφει λαθος τις λεξεις κανει πραξεις λαθος στα μαθηματικα ενω εδω να πω πως ηταν το πιο δυνατο της σημειο, τα μαθηματικα τα επαιζε στα δαχτυλα της.

korina

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 43
Ηλικία : 53
Points : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη! Empty Απ: επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη!

Δημοσίευση από kastor Τετ 06 Μάης 2009, 00:14

korina καλημέρα μήπως έγινε κάτι τις τελευταίες μέρες στο σπίτι ή στο σχολείο που να την αποσυντόνισε;μίλησε της μήπως συνέβη κάτι και ντρέπεται να στο πει,πχ να την κορόιδεψε κάποιο παιδί γιατί πράγματα τα οποία έχουν κατακτήσει τα παιδιά δεν τα χάνουν στα καλά καθούμενα,επίσης θα σου πρότεινα να την βάλεις να ζωγραφίσει σε μια άσπρη κόλλα χαρτί ότι θέλει χωρίς καμία παρέμβαση δικιά σου.έχει σημασία αυτό γιατί μπορείς να δεις από το τι χρώματα θα χρησιμοποιήσει μέχρι τι σχέδια και πως τα κάνει.καμία φορά μικρές λεπτομέριες για μας κάνουν την διαφορά στα παιδιά.

kastor

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 69
Ηλικία : 47
Points : 87
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη! Empty Απ: επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη!

Δημοσίευση από korina Τετ 06 Μάης 2009, 06:16

αυτο με την ζωγραφια θα το δοκιμασω να δω τι μπορει να καταλαβω γιατι προσεξα τελευταια ολο κατι μαυρες μουτζουρες μου κανει, δεν ειναι βεβαια τις τελευταιες μερες αλλα τουλαγχιστον τον τελευταιο εναμησι μηνα.
φοβαμαι και εγω πως αποσυντονιστηκε απο κατι, τελευταια βλεπω μια κακη διαθεση.

korina

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 43
Ηλικία : 53
Points : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη! Empty Απ: επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη!

Δημοσίευση από kastor Τετ 06 Μάης 2009, 06:26

απ ότι καταλαβαίνω κάτι έχει γίνει το προηγούμενο διάστημα και δεν θέλει να το πει ακόμα.αυτές οι μαύρες μουτζουρες που κάνει ρώτησε την τι είναι, να σου εξηγήσει ,πιστεύω ότι θα αρχίσει να να μιλάει

kastor

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 69
Ηλικία : 47
Points : 87
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη! Empty Απ: επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη!

Δημοσίευση από korina Τετ 06 Μάης 2009, 06:47

τις μαυρες μουτζουρες τις κανει στο προχειρο οταν ειναι η ωρα να κανει τις ασκησεις, αρχιζει και μουτζουρωνει την σελιδα με μανια, μαλλον δεν ειμαστε σε καλο δρομο ! οχ νοιωθω χαλια...μαλλον την καταπιεζω...τι να κανω ομως?να την αφηνω αδιαβαστη? δεν εχει προβλημα στην αντιληψη , ισα ισα ειναι πανεξυπνη...απλως δεν θελει.

korina

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 43
Ηλικία : 53
Points : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη! Empty Απ: επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη!

Δημοσίευση από kastor Τετ 06 Μάης 2009, 12:55

πρέπει να σκεφτείς διαφορετικό τρόπο προσέγγισης για την διαδικασία του διαβασμάτος ή δες εάν μπορεί να κάνει κάτι μόνη της και ρώτα την εάν θέλει να προσπαθήσει μόνη της.εάν σκεφτώ κάτι άλλο θα στο γράψω.

kastor

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 69
Ηλικία : 47
Points : 87
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη! Empty Απ: επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη!

Δημοσίευση από korina Πεμ 07 Μάης 2009, 07:58

το περιεργο ειναι πως μεχρι προσφατος εκανε τις ασκησεις τελειως μονη της, εγω εκανα μονο την επιβλεψη. Παντως σημερα ηταν καλυτερα, τελειωσαμε πολυ πιο γρηγορα και χαλαρα.
Λες απλως να περναμε μια φαση?
Θα προσπαθησω παντως να την προσεγγισω το σαββατοκυριακο για να δω αν εγινε κατι που την ενοχλησε, τις καθημερινες υπαρχει η πιεση του χρονου και δεν ειμαστε και τοσο χαλαροι.
θα την παω βολτα και εκει θα της μιλησω.

korina

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 43
Ηλικία : 53
Points : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη! Empty Απ: επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη!

Δημοσίευση από kastor Πεμ 07 Μάης 2009, 11:25

πιστεύω ότι θα είναι μια καλή ευκαιρία για να της μιλήσεις,δεν νομίζω ότι είναι απλά μια φάση, (μακάρι να είναι)όλοι περνάμε από φάσεις, να δεις που μόλις σου μιλήσει θα της φύγει ένα βάρος και αμέσως θα αλλάξει η διάθεση της.

kastor

Άντρας
Δημοσιεύσεις : 69
Ηλικία : 47
Points : 87
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη! Empty Απ: επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη!

Δημοσίευση από DATURA Τετ 21 Απρ 2010, 01:56

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΤΕ ΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΕΓΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΙΡΝΩ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΘΑ ΠΑΡΗΓΟΡΙΕΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΟΛΓΟΘΑ? ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΔΥΣΛΕΞΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕ ΔΕΠΥ (ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ). ΛΥΣΤΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ Η ΔΕΠΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΜΕΤΑ ΛΟΓΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΛΛΩΝ ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ Η ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ Μ΄ΑΥΤΗΝ?

DATURA

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 15
Ηλικία : 53
Points : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 15/04/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη! Empty Απ: επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη!

Δημοσίευση από korina Τετ 21 Απρ 2010, 05:23

ουπς lol! να μαι και εγω...χαλια η διαθεση για αυτο απουσιαζα , παρακολουθω ενιοτε αλλα η αληθεια ειναι πως τα νευρα μου εκ τοτε δεν ειναι πολυ καλα. Αλλαξε το παιδι , χειροτερεψε και κουραστηκα βρε παιδακι μου καθε μερα αυτη η γκρινια ..... geek δηλ ελεος....τα λεμε και με τον εργοθεραπευτη της αλλα με εχει φλομωσει μια το ενα μια το αλλο δεν ξερω πλεον τι να κανω...αυτο με τα μαθηματα μας εχει κουρασει υπερβολικα, απο την μια δεν θελει να διαβασει απο την αλλη δεν θελει να παει αδιαβαστη...δεν ξερω....εσας τι ακριβως εχει το παιδακι σας; ποσο χρονων ειναι;

korina

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 43
Ηλικία : 53
Points : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη! Empty Απ: επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη!

Δημοσίευση από Admin Τετ 21 Απρ 2010, 11:33

Η ΔΕΠ-Υ υποστηρίζουν οι επιστήμονες πως έχει νευρολογική βάση διότι έχει σε πολύ πρώιμο στάδιο συμπτώματα τα οποία παραμένουν σε μικρότερο βαθμό στο πέρασμα του χρόνου, δηλαδή με λίγα λόγια γιεννιούνται με αυτή την διαταραχή.
Υπάρχει μια μεγάλη διαφορά πως αν και ένα παιδί μπορεί να γεννηθεί με αυτή την διαταραχή οι περιβαντολλογικοί παράγοντες, βιολογικοί παράγοντες, παιδιά με αλλεργίες, άσθμα, κληρονομικοί παράγοντες, μόλυνση του οργανισμού από βαρέα μέταλλα κλπ μπορούν να λειτουργήσουν επιβαρυντικά στην εκδήλωση της ΔΕΠ-Υ.
Υπάρχουν και κάποιες άλλες περιπτώσεις όπου μερικά παιδιά εμφανίζουν συμπτώματα της δέπυ αλλά οφείλουνται από άλλες αιτίες όπως κακοποίηση, συναισθηματικής ανασφάλειας κλπ, εδώ μιλάμε ουσιαστικά για μια αντίδραση των παιδιών σε μια κατάσταση που δεν έχει βάση νευρολογική και σαφώς δεν είναι εκ γεννηθής πρόβλημα.
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη! Empty Απ: επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη!

Δημοσίευση από DATURA Πεμ 22 Απρ 2010, 06:05

ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 11 ΧΡΟΝΩΝ ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΔΕΠΥ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑΤΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΡΩΤΕΣ ΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΗΤΑΝ ΑΨΟΓΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΡΟΜΕΡΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΟΤΑΝ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΕ TOURETE ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΡΧΗΣΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΔΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΡΕΛΛΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΙΕΣΗΣ ΚΑΛΟΠΙΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΒΓΑΔΩΝ ΥΠΟΜΟΝΗΣ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΙΑΣ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΡΑΓΕ? ΓΙΑΤΑ ΕΙΧΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ

DATURA

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 15
Ηλικία : 53
Points : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 15/04/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη! Empty Απ: επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη!

Δημοσίευση από DATURA Πεμ 22 Απρ 2010, 06:10

ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ Η ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΚΗ ΠΑΘΗΣΗ ΟΠΩΣ ΤΟ TOURETTE

DATURA

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 15
Ηλικία : 53
Points : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 15/04/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη! Empty Απ: επιχειρηση διαβασμα....βοηθεια ειμαι απελπισμενη!

Δημοσίευση από Admin Πεμ 22 Απρ 2010, 10:54

Το μυστικό σε αυτή την ιστορία είναι πως συνήθως το σύνδρομο Tourette συνυπάρχει μαζί με κάποια άλλη διαταραχή, δυσττυχώς οι περισσότεροι γονείς όμως δεν το αντιλαμβάνονται. Συνήθως με την εμφάνιση των τικς,τα συμπτώματα της ΔΕΠ-Υ επιδεινώνονται και αυξάνεται η ήδη υπάρχουσα αδυναμία του παιδιού να ασκήσει έλεγχο στη συμπεριφορά του. Οι μαθησιακες δυσκολίες είναι επίσης συχνό φαινόμενο στον κλινικό πληθυσμό των παιδιών με την διαταραχή Tourette. Επίσης ορισμένες φορές τα όρια μεταξύ σύνθετων κινητικών τικ, όπως το άγγιγμα αντικειμένων ή όπως το να βάζουν σε μια συγκεκριμένη θέση κάποια πράγματα, και αναλόγων ψυχαναγκαστικών κινήσεων είναι εξαιρετικά δυσδιάκριτα.
Εκτός από την φαρμακευτική αγωγή, τα παιδιά αυτά αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα που χρήζουν ψυχοθεραπευτικής παρέμβασης με στόχο να βοηθήσουν τα παιδιά να αποκτήσουν μια πιο θετική εικόνα, να μπορεί να καταπολεμά το άγχος του και να έχει θετικές διαπροσωπικές σχέσεις και αυτό επιτυγχάνεται κατά ένα μέρος με την εργοθεραπεία και σε δεύτερη φάση να υπάρχει συμβουλευτική παρέμβαση στους γονείς με σκοπό να κατανοήσουν τις δυσκολίες του παιδιού.
Οπότε στην περιπτωσή σας(προσωπική μου άποψη, βέβαια καλύτερα να πάρετε την γνώμη των ειδικών) επιβάλλεται να κάνετε κάποιες θεραπείες.
Admin
Admin
Διαχειριστής

Θηλυκό
Δημοσιεύσεις : 205
Points : 254
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2007

https://dyspraxia.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης